Navzdory zvyšování cen materiálů poptávka po rekonstrukcích kanceláří stoupá

Současné zlepšení epidemické situace a návrat zaměstnanců z domovů do práce přináší nové požadavky na změnu pracovního prostředí. Kanceláře se stávají více flexibilní, s adaptivním využitím, které umožní hybridní model fungování. Podle průzkumu poradenské společnosti JLL bude většina zaměstnanců pracovat 3 dny v týdnu v kanceláři a 2 dny doma.
Podle Lucie Loudové, ředitelky společnosti Tétris, která navrhuje a provádí výstavby komerčních interiérů, vzrostl v poslední době zájem o především přestavby stávajících interiérů, které byly v minulosti spíše upozaděny. Jedním z důvodů je také fakt, že se firmy v době lockdownu nestěhovaly do nových prostor.
„Vzestup rekonstrukce interiérů pozorujeme ve všech podnikatelských oblastech, zejména však v bankovnictví, poradenství a právních službách, kde zaměstnavatelé potřebují mít své zaměstnance na pracovišti,“ vysvětluje Lucie Loudová, ředitelka stavebně architektonické společnosti Tétris.
Kanceláře se proměňují na společenské a podnikatelské huby, místa pro vzájemná setkávání, spolupráci, inovace a kreativitu. Dalším klíčovým požadavkem na úpravu prostor je bezpečnost a hygiena na pracovištích, což vyvolává zvýšenou poptávku po materiálech jako je sklo nebo skleněné příčky.
„Situace je poměrně dramatická i v jiných realitních odvětvích, například u výstavby průmyslových hal došlo k navýšení cen vstupních materiálů jako je výztuž nebo bednící materiál až o 80-100 procent oproti cenové úrovni před půl rokem. To samozřejmě ovlivňuje koncovou cenu díla, která se dále projeví ve výši nájmu těchto prostor,“ říká Pavel Kašík, vedoucí oddělení Projektového managementu v JLL.
Kromě rekordního zvyšování cen stavebních materiálů naráží architekti a stavební firmy na zpoždění dodávek, běžně o 4 až 6 týdnů, což tvoří 40 procent obvyklého času potřebného na přestavbu interiérů. Současně se firmy musí potýkat s nedostatkem pracovních sil, což také vede ke zdražování projektů. Proto firmy poptávají rekonstrukce už nyní, protože se obávají dalšího zdražování.
„Hlavní příčinou zdražování a zpoždění stavebních dodávek je epidemie koronaviru, protože mnoho výrob a provozů bylo celosvětově téměř na rok zastaveno. Po uvolnění restrikcí nastal stavební boom, který vedl k vyprodání starých zásob a vzhledem k převisu poptávky nad nabídkou k radikálnímu zvýšení cen. Výrobní kapacity zareagovaly pružně, ale nejsou momentálně schopny uspokojit zvýšenou poptávku. Předpokládáme, že ceny stavební materiálů v nejbližší době nepoklesnou,“ doplňuje Lucie Loudová z Tétris.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie
Články Stavba
- Za cenu bytu v Praze může mít rodina dům se zahradou. Nejlepší poměr ceny a prostoru nabízí novostavby za městem
- Domov pro seniory Oblouková ze Šternberku aspiruje na titul Stavba roku 2024 Olomouckého kraje
- Tradiční šindel z plechu
- Vydaná stavební povolení v Ústeckém kraji v roce 2024: počet v porovnání s předchozím rokem poklesl o 10,4 %
- Jak správně plánovat stavbu rodinného domu: na co nezapomenout?
- Adorace dřeva nezajistí dostupné bydlení. Výrobci chtějí férové podmínky pro všechny stavební materiály