ČBA k vývoji srpnového hypotečního trhu - sazby půjdou nahoru

Redakce, 15.9.2021

Hypoteční sazby rostou už od jara, což souvisí s tím, jak se na trhu vyvíjejí mezibankovní úrokové sazby s delší splatností. Kupříkladu pětiletý úrokový swap, který umožňuje zafixovat pevnou úrokovou sazbu, a představuje pro vývoj hypotečních sazeb referenční hodnotu, vystoupal na nejvyšší úroveň za poslední rok a dosahuje 2,38 %.

Vzhledem k rostoucí inflaci, která může do konce roku ještě nepříjemně překvapit a opakovaně atakovat 5% hranici, je jasné, že ČNB bude dále zvyšovat základní sazby, aby přesvědčila trh i veřejnost, že to s naplňováním svého mandátu, tedy udržením cenové stability, myslí zcela vážně.

S touto perspektivou a zároveň s postupným zdražováním zdrojů na mezibankovním trhu je zřejmé, že i hypoteční sazby se budou postupně zvyšovat. Na srpnových 2,32 % to tak zcela jistě neskončí. Proto přes růst sazeb zájem o hypotéky přetrvává, a to jak u nových obchodů, tak i refinancování. Celkový objem obchodů, nehledě na meziměsíční poklesy, které jsou v létě obvyklé, výrazně překonává stejné měsíce v minulých letech. Ve srovnání s předcovidovým srpnem 2019 vzrostl celkový objem hypoték dokonce o 136 %, oproti loňsku o 75 %. Letošní rok tak bude zcela jistě rekordní.

Dalo by se hovořit o boomu, kdyby byl doprovázen odpovídajícím růstem nabídky uspokojující zájemce o nové bydlení, a mírnějším cenovým nárůstem u rezidenčních nemovitostí. Sazby u hypoték by přitom nevadily. Pořád jsou v delším časovém srovnání vyloženým „ternem“. Co je ale špatně, jsou rozšiřující se nůžky cen nemovitostí ve srovnání s růstem příjmů obyvatelstva.

Pro ilustraci, autor komentáře si pořizoval byt na hypotéku v novostavbě před 21 lety. Ve stejném domě se prodalo letos několik bytů za čtyřapůlnásobek původní pořizovací ceny.

Pořizování bytů jako investice chránící úspory před znehodnocením je založeno na předpokladu, že ceny rezidenčního bydlení budou nadále překonávat inflaci, takže majitel bude profitovat z nerealizovaného zhodnocení nemovitosti. Výnos z nájemného totiž již nějakou dobu s inflací nemůže soupeřit. 

 

Autor vycházel z dat Fincentra Hypoindexu 

Autor: Miroslav Zámečník, hlavní poradce České bankovní asociace
Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Reality