Výpočet inflace teď a před 5 lety. Ceny samotných nemovitostí stále s nevýrazným vlivem
Při pohledu zpět je každému jasné, že peníze ztrácejí na hodnotě. Inflace je tu zkrátka pro jakákoliv platidla od nepaměti. Její výpočet u nás provádí Český statistický úřad (ČSÚ), který vlastně vznikl v roce 1969. A jak jsme v týdnu naznačovali v článku „Inflace aneb z jakého zboží a služeb se počítá“, k výpočtu používaný „spotřební koš“ zboží a služeb se v čase obměňuje. V článku rozebereme, co výpočet inflace před 5 lety ovlivňovalo více než nyní. A také kolik hodnoty v souhrnu peníze v posledních letech již ztratily.
Stejně jako nyní byl také v roce 2016 největší položkou pro výpočet indexu spotřebitelských cen segment Bydlení. A to prakticky s totožnou čtvrtinovou vahou. Nicméně struktura se pozměnila. Zatímco před 5 lety podíl položek týkající se nájemného netvořily v samotném Bydlení ani polovinu, letos již ano, resp. konkrétně mají vliv přes 14,2 % na celém spotřebitelském koši.
Pro výpočet inflace se tak v segmentu bydlení naopak v porovnání nyní počítá s menším vlivem pohybů cen ať už energií, vody, údržby a oprav či dalších služeb jako třeba svoz odpadů. Jak jsme informovali již ve čtvrtečním článku, každopádně růst cen nemovitostí pro výpočet inflace má jen nevýraznou váhu. V mezičase se sice o něco zvýšil i tak ovlivňuje celorepublikovou celkovou inflaci jen sotva 2 % vahou.
Výpočet inflace nyní méně, i když svou vahou stále výrazně, ovlivňují pohyby cen potravin a nealkoholických nápojů, zatímco se naopak zvýšil vliv segmentu Dopravy. A to tím, že se v koši zvýšil především vliv cen nových, příp. ojetých vozů. A vzhledem k tomu, že se více jezdí, statistici v daném segmentu zvýšili také váhu v oddíle náhradních dílů a údržby.
Stejně jako nyní, také i před 5 lety výpočet celkové inflace z více než poloviny ovlivňovaly pohyby cen v oblasti bydlení, potravin včetně všech druhů nápojů a kuřiva. V tabulce je patrné, že se do první poloviny dostal segment Stravování a ubytování, zatímco klesly Ostatní zboží a služby. Menší vliv tak mají například kadeřnické služby či bankovní poplatky. Nicméně se pro výpočet zvýšila třeba váha u cen za kremaci či vydání cestovního pasu.
Z tabulky také plyne pokles váhy v segmentech Bytového vybavení, Pošty a telekomunikace a Vzdělání. Naopak se zvýšil vliv pohybů cen u Odívání a obuvi a Zdraví.
Výše inflace z dlouhodobého pohledu
ČSÚ vypočítává inflaci také za pomoci tzv. Bazického indexu, kdy přírůstek indexu spotřebitelských cen vztahuje k základnímu období, resp. roku 2015. Tomu je přidělena základní hodnota 100. Z níže uvedené tabulky z dat ČSÚ je tak patrné, že ceny se k posledně známému období (srpnu 2021) v mezičase zvýšily vlastně o necelých 12 %. A vzhledem ke zpětně přepočítaným údajům se lze v tabulce poohlédnout inflačně i zpět do minulosti.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Nafta je v Česku vůči benzínu nezvykle drahá, a ještě zdraží, i když ropa nezdražuje. Evropě totiž hrozí kritický nedostatek nafty
- Zdražování stavebních prací nekončí, ceny bytů a domů to žene vzhůru
- Starší byty pokračovaly ve zdražování, růst dosáhl meziročně až 29 procent (16.7.2025)
- Nové občanské povolenky zdraží běžné české domácnosti život o 83 000 Kč ročně. To je náklad plnění programu Fit for 55 ještě před rokem 2030
- V Česku bylo spuštěno aktuálně největší bateriové úložiště s výkonem 12 MW a kapacitou 29 MWh. Tuzemský bateriový trh zažívá renesanci, potvrzuje Asociace AKU-BAT
- Léto je na chalupě ideálním časem pro rekonstrukci topení. Dobré je však mít již vyřešené zateplení a výměnu oken