Plyn v EU zdražuje, hrozí další krachy firem typu Bohemia Energy. Důvodem je nyní zejména pozastavení schvalování plynovodu Nord Stream 2
Velkoobchodní cena zemního plynu v EU ve středu poskočila na své měsíční maximum, když se přiblížila úrovni 100 eur za megawatthodinu. Podle dat Bloombergu se z hlediska EU určující ukazatel, termínový kontrakt nizozemské burzy na dodání zemního plynu, včera vyhoupl až na hodnotu 99,8 eura za megawatthodinu. Od začátku listopadu tedy zemní plyn v EU zdražil o zhruba 42 procent.
Bezprostředním důvodem cenového růstu je dění kolem plynovodu Nord Stream 2. Německé úřady pozastavily proces jeho schvalování. Prodleva ve zprovoznění zvyšuje obavy obchodníků s plynem napříč EU, že evropské země nemají na zimu dost plynu. Experti z odvětví varují, že Evropě z důvodu nedostatku plynu hrozí tuto zimu sériové blackouty. V tomto smyslu se vyjadřuje například Jeremy Weir, generální ředitel společnosti Trafigura, jež patří k největším nezávislým obchodníkům se surovinami na světě.
Německé úřady pozastavily proces schvalování kontroverzního plynovodu, jelikož žádají, aby jeho švýcarský majitel, což je dceřiná firma ruského plynárenského monopolu Gazprom, založil divizi, jež bude zodpovídat za operace na území Německa. Je poměrně pravděpodobné, že konečné slovo budou mít při schvalování plynovodu instituce Evropské unie.
Za růstem cen plynu je ale také stále nedostatečný objem dodávek z Ruska již provozovanými plynovody a nově také výpadky v produkci plynu v Norsku, které je po Rusku druhým největším dodavatelem plynu Evropě. V důsledku výpadku, který by měl trvat do pátku, klesají norské dodávky o desetinu, což jen umocňuje napětí na trhu s plynem v EU. Evropské plynové zásobníky jsou před začátkem vrcholné topné sezóny na poměry této roční doby naplněny nejméně za posledních minimálně deset let. Přes léto se podařilo plynové zásobníky v Evropě doplnit pouze ze 74 procent, zatímco pětiletý průměr pro toto období roku činí 90 procent.
Rusko navíc signalizuje, že s navýšením jeho dodávek plynu v prosinci příliš počítat nelze. Gazprom si totiž tento týden v aukcích na prosinec nerezervoval žádnou dodatečnou kapacitu na dodávky plynu do Německa přes Polsko, ani na dodávky přes Ukrajinu. Celkově jsou dodávky Gazpromu do EU hluboko pod normou běžnou pro tuto část roku.
Od srpna Rusko přesměrovalo krátkodobé dodávky plynu do Číny a hlavně „k době domů“, aby doplnilo vlastní zásobníky. Od minulého týdne je ruský prezident Vladimir Putin nechal přesměrovat zpět právě do EU. Jenže doplňování zásobníků Gazpromu v Německu a Rakousku neprobíhá nijak závratným tempem.
Právě zejména kvůli nedostatečným dodávkám z Ruska zdražuje letos plyn také českým firmám a domácnostem, ale také obcím a městům. A elektřina tím pádem také. Růst cen je v pozadí pádu firem typu Bohemia Energy. Mnohá česká města kvůli dražším energiím zdraží položky jako jízdné na MHD nebo vstupy do bazénů. Například v Českých Budějovicích zdraží jízdné skokově až o 50 procent.
V úterý oznámil ukončení činnosti další, byť menší dodavatel energií v ČR, a sice Ray Energy, která obsluhuje zhruba tři tisíce odběratelů. Pokud se velkoobchodní ceny plynu v EU rychle nesníží, citelně narůstá riziko dalších podobných krachů.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Evropa potvrdila plán ukončit dodávky ruských energií do roku 2027. Hospodářská komora apeluje na zajištění energetické bezpečnosti za konkurenceschopné ceny
- Vychází jubilejní Ročenka české architektury. Již pětadvacet let představuje výjimečné tuzemské stavby
- Hypoteční úvěry - duben 2025 - analýza hypotečního trhu a komentář k trhu s hypotečními úvěry
- Sněmovna schválila zásadní zákon o kyberbezpečnosti - Nové povinnosti se dotknou i solárních elektráren a bateriových úložišť
- Je jaderná energie řešením energetické budoucnosti? Investice do uranu
- Pohonné hmoty v Česku jsou cenově nejníže za několik let a dále zlevní, nafta potenciálně až pod 30 Kč/l. Saúdská Arábie si chce Trumpa před jeho návštěvou na Blízkém východě naklonit levnou ropou