Vrátit jednoduše knížky do oběhu a ještě na tom vydělat jde i ze Slovenska

Knihobot, 30.11.2021
Takové kousky seženete jedině v antikvariátu

Udělat jednu fotku komínku knížek, předat je kurýrovi a pak už jen čekat na peníze, které vydělají při prodeji. Od konce října mají tuto možnost také na Slovensku, kam nově začnou jezdit kurýři českého knižního secondhandu Knihobot. Fungovat zde bude se stejným modelem, který z něj v průběhu necelých dvou let udělal největší službu pro bezpracný prodej přečtených knížek v Česku. A také na Slovensku plánuje ještě letos vydělat pro majitele starších knih první desítky tisíc euro. Kompletní vstup na Slovensko je pak naplánován na příští rok.

Služba bude fungovat stejně jednoduše jako v Česku – knížky na Slovensko přiveze kurýr nebo je možné využít síť Zásilkovny. Při prodeji a vracení knížek zpět do oběhu stačí nafotit na jednu fotografii jejich hřbety a zaslat je formulářem do Knihobotu na posouzení. Pokud se jedná o tituly, které má smysl nabídnout novým majitelům, Knihobot pro ně zdarma pošle kurýra. Nechybí ani možnost zanést je na některou z poboček Zásilkovny.

Tituly budou následně nabídnuty k prodeji na webu, pro který se používá dobře fungující model holandské aukce – v úvodu nabídne cenu, za kterou se v minulosti již knížka prodala a pokud se kniha za tuto cenu do měsíce neprodá, cena se sníží.

“Už od našich začátků máme nezanedbatelnou část objednávek ze Slovenska, aniž bychom se o to jakkoli snažili. Naši slovenští zákazníci navíc dlouhodobě projevují zájem přes Knihobot knihy i prodávat, protože podobná služba u nich zatím neexistuje,” zmiňuje Dominik Gazdoš, zakladatel Knihobotu. “A do konce roku chceme vydělat první eura majitelům, na jejichž knížky by jinak sedal prach. Věříme, že většina z nich peníze využije zase na knižním trhu.”

Aktuální novinka v podobě bezplatného svozu knížek ze Slovenska je mezikrokem před kompletní expanzí služby, která je naplánována na příští rok. Knihobot totiž slovenskému trhu věří – antikvariátů je u východních sousedů v přepočtu na hlavu méně než v Česku, menší počet je i specializovaných bazarových systémů nebo platforem pro snadný prodej přečtených knih. Přitom chuť vracet knihy do oběhu – ať už z ekonomických nebo ekologických důvodů – je tu podobná jako v Česku a vlastně celé Evropě.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky