Plošné odpuštění DPH energetickou krizi nevyřeší

Dosluhující vláda rozhodla o plošném odpuštění daně z přidané hodnoty za energie do konce roku 2021 a navrhla její odpuštění i v celém příštím roce. Dle tázaných odborníků se jedná o nesystémové a krátkodobé řešení. Dlouhodobým a efektivním řešením může být například podpora zateplování budov či technologií, které spoří energii a tím chrání před vyšší spotřebou. Kvalitně provedené zateplení budov může spotřebu energií za vytápění snížit až o 45 %.

 

Ministryně financí Alena Schillerová rozhodla dne 20. října o plošném prominutí daně z přidané hodnoty za elektřinu a plyn do konce roku 2021. Tento krok přišel jako reakce na prudký nárůst cen daných komodit na světových trzích. Odcházející vláda zároveň schválila novelu zákona o DPH, která by spotřebitele osvobodila od placení DPH za energie i po celý rok 2022, a to s účinností již od 1. ledna. Plošné odpuštění DPH na celý příští rok by ovšem zprvu musela schválit nová sněmovna a následně ho Ministerstvo financí vyjednat u Evropské komise. Toto řešení je dle některých odborníků nesystémové a pouze krátkodobé. Plošné odpuštění totiž pomůže všem bez ohledu na jejich finanční situaci. „Akutní pomoc musí být cílena primárně těm, kterých se krize bezprostředně dotýká. Navíc, opatření na realizaci úspor energie, tedy řešení ve střednědobém horizontu, aby domácnosti nebyly růstem cen existenčně ohroženy, zůstávají neměnné, tzn. v 21% sazbě DPH – pro sociální bydlení v sazbě 15 %,“ uvádí Petr Holub, ředitel poradenské společnosti Budovy21.

 

Logickým řešením by bylo snížit sazbu materiálů a technologií, které spoří energii. Jedním z příkladů může být i zateplení, kde zateplovací systémy nelze využívat pro jiné účely, proto tedy nehrozí jakékoliv daňové úniky. Navíc, kvůli zdražujícím se vstupům do výroby došlo k celosvětovému nárůstu jejich cen. „Ze studie Cechu pro zateplování budov vyplývá, že zateplením můžeme ve výsledku snížit náklady za vytápění až o 45 %, a to už je částka, která je v rodinném rozpočtu znát. O řešení úspor energií skrze dobře realizovanou izolaci se snažíme veřejnost kontinuálně informovat. Za zvláště důležité pak považujeme dostat toto řešení do povědomí mladší generace,“ komentuje Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR. Podpořit náklady na spotřebu energie odpuštěním DPH na elektřinu a plyn, a přitom ponechat 21% sazbu na materiály a technologie vedoucí k její úspoře, je nelogický krok. Střednědobě je správné zvýhodnit opatření, která naopak domácnosti ochrání od závislosti na vysoké spotřebě energií a zranitelnosti při růstu jejích cen. Nadějí pro nás může být nástup nové vlády, která má ve své koaliční smlouvě hned tři body, o které se může opřít. Motivaci firemekologickému provozu, prověření možnosti snížení DPH u všech ekologických výrobků a snížení DPH u výstavby či rekonstrukce bytů a domů,“ uzavírá Holub.

Sdružení EPS ČR

Sdružení EPS ČR je národní organizace založená v roce 1998 s cílem podporovat a koordinovat společný vývoj aplikací z pěnového polystyrenu (EPS), podílet se na tvorbě norem, kontrolovat kvalitu výrobků z EPS, poskytovat konzultace v oblasti výroby a použití výrobků a aplikací z EPS, zvyšovat bezpečnost výrobků z EPS a podílet se na úsporách energie. Sdružení EPS ČR má 13 členů a reprezentuje většinu dodavatelů a zpracovatelů EPS v Česku. Členy sdružení jsou výrobci suroviny, výrobci EPS a další společnosti a odborníci z oblasti EPS působící v Česku a na Slovensku.

Více informací na: www.epscr.czNázory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Stavba