Jak oživit podlahy z různých materiálů

Běžná rutina, jako zametání, vytírání a vysávání podlah, je samozřejmostí, a tuto údržbu nelze nikdy zcela vypustit. Tradiční čištění ale nemusí být vždy dostatečné, a z důvodu opotřebování je důležitá i pravidelná údržba. Aby vám podlaha vydržela co nejdéle, vybírejte odolné krytiny. „Obnovit opotřebenou podlahu není u všech druhů materiálů možné. Všeobecně platí, že kompletně se dá zrenovovat pouze dřevěná podlaha. Ovšem správnou péčí a vhodnými prostředky můžete prodloužit životnost i jiným podlahám,“ hovoří Richard Klička, odborník z oddělení stavebnin v projektových marketech Hornbach.

Dřevěné podlahy

Dřevo jako přírodní materiál je vhodné do všech typů interiérů. Je ale potřeba myslet na to, že není ideální volbou pro vlhké místnosti. Důležitou součástí udržování krásy každé dřevěné podlahy je její ochrana před nežádoucím poškozením. Jednou z nejdůležitějších věcí, jež nelze opomenout, je okamžité utírání rozlitých tekutin. Vrchní vrstvy laku nebo oleje zpočátku podlahu ochrání, ale pokud se tekutina nechá vsáknout do dřeva, může způsobit nenapravitelné škody.

Zásadní výhodou dřevěných podlah, oproti jiným materiálům, je možnost kompletní renovace. V případě, že je podlaha opotřebovaná, nastal čas zasáhnout a nanést nový nátěr. Dřevo neustále pracuje, a proto se doporučuje dřevěnou podlahu pravidelně ošetřovat nátěrem. Opětovný nátěr nezahrnuje broušení," upozorňuje specialista z Hornbachu a pokračuje, "jedná se o nanesení další vrstvy povrchové úpravy na vrchní část podlahy, aby se jí vrátil lesk. V domácnostech nanášejte na dřevěné podlahy lak, na chalupách, kde vlhkost kolísá, raději tvrdý voskový olej." Tento postup pomůže prodloužit životnost podlahy o mnoho let.

U starých či mimořádně poškozených podlah bude potřebné opravit spáry a povrch důkladně zbrousit. Následně naneste na povrch speciální lak, jenž zajistí rovněž zatažení spár.

Laminátové podlahy

Pravidelné čištění a správná údržba zajistí, že laminátové plovoucí podlahy zůstanou čisté a lesklé. Pokud ale použijete nesprávné čisticí prostředky nebo důkladně neodstraníte nečistoty z povrchu, podlaha může začít vypadat matně. V takovém případě je nezbytné laminátové podlahy hloubkově vyčistit pomocí teplé vody a jemného čisticího prostředku. „Vyhněte se používaní abrazivních nebo agresivních čisticích prostředků, protože poškozují vrchní vrstvu laminátu a způsobují ztrátu lesku. Z času na čas natřete povrch podlahy přípravkem určeným výhradně pro plovoucí laminátové podlahy. Zvýší lesk a ochrání horní vrstvu,“ vysvětluje Richard Klička.

Korkové podlahy

Krása korku spočívá v tom, že jako přírodní materiál se kůra, ze které se vyrábí, liší. Mohou se na něm vyskytovat „uzlíky“ či různé dírky, které mu dodávají jedinečný charakter. Korkové podlahy jsou sice mimořádně příjemné na chůzi a mají dlouhou životnost, jsou ale náchylnější na poškození. Dbejte na to, abyste co nejrychleji setřeli všechny rozlité tekutiny nebo skvrny. Stojatá voda ponechaná na podlaze může vést k nabobtnání, proto ji vždy stírejte do sucha. „Ochranný film na korkové podlaze je nutné pravidelně obnovovat, aby udržela barvu. I přesto se časem projeví rozdíl v barvě mezi místem, kde stál nábytek, a volně přístupným prostorem,“ dodává odborník z Hornbachu.

PVC podlahy

PVC podlahy jsou odolné vůči vodě a skvrnám. Mohou být taktéž ošetřeny speciální povrchovou úpravou, která je činí ještě odolnějšími, a zároveň zjednodušuje čistění. Péče je mimořádně snadná a obvykle si nevyžaduje speciální údržbu. Pokud je ovšem povrch PVC podlahy porézní, doporučuje se podlahu navoskovat. Předejdete tak proniknutí vody do struktury krytiny a následnému popraskání.

 

 

Hornbach

Společnost HORNBACH je nezávislá, rodinná společnost, založená v roce 1877 a jako jediná v segmentu stavebních marketů má za sebou historii sahající přes šest generací. Společnost v současné době provozuje 158 stavebních a zahradních marketů v devíti evropských zemích, z toho 10 v České republice.

Koncept prodeje a sortiment výrobků jsou plně orientovány na potřeby zákazníků, kteří realizují své projekty, a také na profesionály. HORNBACH svým zákazníkům zaručuje trvale nízké ceny a zajišťuje si tak prvenství ve svém oboru. Četné nezávislé testy a studie potvrzují vysokou kvalitu poskytovaného poradenství a také výborný servis.

Společnost Hornbach je průkopníkem v oboru, neboť právě ona otevřela první kombinovaný stavební a zahradní market (1968), první velkoplošný „stavební hobby market“ (1980) a první stavební market s integrovaným Drive-in centrem (2003). Těmito kroky opakovaně dokládá svou schopnost inovovat. HORNBACH je několik desítek let významným zaměstnavatelem, v současné době se na úspěchu firmy podílí přibližně 20 000 zaměstnanců, z toho více než 1 500 v České republice.

Více informací na: www.hornbach.czNázory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Interiéry