Topte úsporně díky dřevěným peletkám!

REKLAMA       Inzerce, 20.12.2021

Ze všech stran slyšíme o zdražování energií, mnozí z nás tak přemýšlí, jak by mohli nějakou tu korunu ušetřit. Bez energií se jen těžko obejdeme, to ale neznamená, že se s tím nedá nic dělat. Co takhle místo vytápění plynem nebo elektřinou vsadit na krbová kamna a topit třeba peletkami?

Co jsou pelety?

Že jste o nich ještě neslyšeli? Nejvyšší čas to změnit. Pelety jsou totiž ekologické a umožňují automatické a komfortní vytápění.

Lisují se z dřevěné piliny a mají podobu malých válečků a standardizovanou velikost, takže si peletová kamna sama mohou automaticky přikládat ze zásobníku, vy se o nic nemusíte starat. To ocení zejména ti, kteří už mají zkušenost s vytápěním pomocí dřeva.

Když vsadíte na peletky, odpadnou vám starosti se sháněním dřeva, jeho sekáním, štípáním, sušením i uskladněním. Nebudete muset dřevo ani složitě a často přenášet ke kamnům. Jen prostě jednou za čas dosypete do zásobníku pelety. Kamna si pak sama přiloží.

To potěší i praktické hospodyňky, protože vůbec nebudete otevírat dvířka kamen, ze kterých se vždycky vyvalí nějaký ten prach a kouř, což znamená jediné. Úklid.

Víte, že topení peletkami je nejen skoro bez práce a šetří vaše záda, ale i finance? Pro rodinný dům s tepelnými ztrátami mezi 60 a 70 GJ ročně vám stačí zhruba 3 až 4 tuny pelet, takže ve srovnání s plynem i elektřinou jde o úspornější řešení?

Jak s nimi topit?

Jen samotnými peletkami to samozřejmě nepůjde, ještě si musíte pořídit vhodná kamna, do kterých pelety nasypete. Sice je třeba počítat s nějakou počáteční investicí, na druhou stranu jde ale o pohodlný způsob vytápění, který je šetrný k životnímu prostředí.

Kamna na peletky navíc můžete ovládat na dálku, a to díky WLAN modulu. Zatopit si můžete třeba před odchodem z práce a vrátíte se do vyhřátého domova. Nezní to báječně?

Jak vybrat ta nejlepší peletová kamna?

Výběr kamen na trhu je široký, vybírat můžete jak mezi klasickými krbovými kamny s výměníkem nebo bez a kachlovými kamny, tak kamny na peletky. Ať už se rozhodnete pro kterákoli z nich, při výběru je třeba zohlednit hned několik věcí. Jinak se může snadno stát, že budete z kamen zklamaní.

  • Co od kamen očekáváte a k čemu je plánujete využívat? Chcete, aby kamna vytápěla jen místnost, kam jste je nainstalovali, nebo celý dům?
  • Jak velký prostor budou vytápět? S tím souvisí výkon kamen, který nesmí být ani příliš vysoký, ale ani příliš nízký. Ideální je poradit se s odborníkem, aby se nestalo, že kamna budete přetěžovat, nebo naopak přiškrcovat. Tím by došlo k nedokonalému spalování. Ve spalinách by byl zvýšený obsah oxidu uhličitého, dvířka budou zakouřená, v kouřovodech se usadí zplodiny.

Víte, že výkon kamen ovlivňuje i terciární spalování? To využívá vzduch vedoucí kanálky podél spalovací komory, kde se předehřeje na vysokou teplotu a podpoří kvalitnější spalování.

Náš tip na závěr: Zrekonstruovali jste své stávající bydlení? Máte pasivní nebo nízkoenergetický dům? Pak byste měli zvolit kamna s externím přívodem vzduchu, která k hoření nespotřebovávají vzduch, který doma dýcháte.Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Technika