Jízdní řád regulace zprostředkovatelů 2022 - Rokem 2022 začíná regulace energetických zprostředkovatelů.
Rokem 2022 začíná regulace energetických zprostředkovatelů. Doteď téměř nikým a ničím nesvázané podnikání se dostává pod dozor Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Jednotlivé úpravy, které přinesla novela energetického zákona, ale nezačínají platit ke stejnému datu. Řada opatření, vč. povinnosti registrace zprostředkovatelů, nabydou účinnosti až ve druhé polovině roku.
Energetickým zprostředkovatelem je od 1. ledna 2022 každý, kdo zajišťuje sjednávání, změnu nebo zrušení smlouvy o dodávkách energií. Nezáleží přitom na tom, pro koho takovou činnost vykonává, zda jde o odběratele (spotřebitele i podnikatele) nebo samotného dodavatele. K tomu, aby se dotyčný stal zprostředkovatelem a platila pro něj nová pravidla, stačí, aby se na obstarání smlouvy či podpisu i jen podílel. K 1. lednu se však zprostředkovatelé vykonávající činnost dosud v režimu živnostenského zákona ještě nemusejí registrovat podle energetického zákona.
První zprostředkovatelé se nám ozvali už krátce po schválení novely, na podzim loňského roku. Zatím ale nemusejí na úřad spěchat. Samotné oprávnění k provádění registrací máme až od druhého pololetí. Teď připravujeme registrační systém, aby očekávaný nápor zvládl. Zprostředkovatelé, kteří budou chtít ve svém podnikání pokračovat bez přestávky, totiž své žádosti budou muset podat mezi 1. červencem a 30. zářím. Kolik jich bude, v tuto chvíli nikdo neví. I střízlivé odhady očekávají v první vlně tisíce žadatelů," popisuje Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.
Registr zprostředkovatelů, pomyslná vlajková loď tzv. zprostředkovatelské novely energetického zákona, tedy bude veřejně přístupný také až od druhé poloviny roku, kdy se začne plnit jmény a registračními čísly. Zapsat se do něj ale nebudou muset všichni. Výjimka platí pro ty, kteří působí přímo pod hlavičkou již licencovaného dodavatele energií, který za ně nese plnou odpovědnost. A registraci nepotřebují ani lidé, kteří např. jednorázově pomohou s uzavřením smlouvy svým příbuzným.
Kde naopak novela energetického zákona nedává žádné odklady a nová ustanovení platí už nyní, jsou podmínky platné pro zprostředkovatelské smlouvy nebo smlouvy o dodávkách energií uzavřené přes zprostředkovatele.
V oblasti smluv je novela tzv. nepřímo retroaktivní. To znamená, že od 1. ledna mohou spotřebitelé vypovědět zprostředkovatelské smlouvy bez jakéhokoliv postihu, i pokud by šlo o smlouvy uzavřené před tímto datem. Pokud tedy někdo právě bojuje s energetickým šmejdem, kterému například podepsal přihlášku do energetické aukce už minulý rok, teď může zprostředkovatelskou smlouvu bez sankce vypovědět. Od poloviny tohoto roku navíc veškeré, i starší smlouvy uzavřené se zprostředkovateli musejí splňovat nové zákonné podmínky, jinak se automaticky stanou neplatnými, i kdyby je nikdo nevypověděl," vysvětluje Ladislav Havel, člen Rady ERÚ.
Od druhé poloviny roku bude možné na ERÚ řešit také spory o splnění povinnosti ze smlouvy se zprostředkovateli mimosoudní cestou. Nicméně ERÚ musí v těchto případech podle zákona vést obě strany sporu k dohodě, mimosoudní řešení proto nebude mít autoritativní povahu přikázaného" řešení.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Červenec přinese nová pravidla pro zdanění prodeje pozemků
- Tuzemská spotřeba elektřiny za rok 2024 klesla na hodnotu 67,2 TWh - Roční zpráva o provozu elektrizační soustavy ČR pro rok 2024
- Celková roční spotřeba zemního plynu v ČR dosáhla hodnoty 6 767 mil. m3, tj. 73 808 GWh - Roční zpráva o provozu plynárenské soustavy ČR za rok 2024
- Fiala: Nechceme, aby rostla cena vytápění v bytech, aby rostly ceny pohonných hmot občanům (video)
- Zákaz starých kotlů platí, ale lidé výměnu odkládají. Léto je přitom ideální čas
- Lex plyn prošel: Solární kontroly nebudou, uhelné elektrárny dostanou zaplaceno za nezavření