6 tipů pro čistou a organizovanou dílnu

Začněte inventurou

Způsob, jakým si uspořádáte nářadí do značné míry souvisí s tím, kolik jej máte. Prvním krokem, který byste měli udělat ještě před uklízením, je inventura. Rozložte si nářadí, součástky a veškeré příslušenství. Získáte tak přehled o tom, s čím pracujete, a možná dokonce naleznete i nářadí, které už nepotřebujete, nepoužíváte, nebo je rozbité.

Zbavte se nečistoty na podlaze a stolech

Organizace dílny bude snazší, pokud začnete s prázdným prostorem. V případě, že máte kolem sebe množství krabic a jiných náhodných věcí, bude těžké dostat se do každého zákoutí. „Jestli máte velkou skříň s nářadím, kterou lze snadno přesunout, je možné ji z dílny vyndat. Když je prostor prázdný, následuje důkladný úklid. Nejdříve byste měli zamést a vysát. Ujistěte se, že jste vyluxovali nejen podlahu a stoly, ale také stěny a strop – zbavíte se tak starých pavučin a prachu,“ říká Zlatko Slebodník, odborník z oddělení nářadí a železářství v projektových marketech Hornbach.

Během práce se vám mohou hromadit zbytky dřeva, kovu nebo jiného odpadu. Pokud chcete mít v dílně pořádek neustále, musíte mít naplánovaný rovněž způsob skladování a likvidace odpadu. Čistá dílna se neobejde bez průmyslového vysavače. „Praktičnost průmyslových vysavačů tkví v tom, že jsou určeny na mokré i suché vysávání. Vysají kovové piliny, hobliny, prach, stavební suť i vodu,“ vysvětluje specialista.

Roztřiďte vše potřebné

Po skončení úklidu nechte dílnu vyvětrat. Je to také ideální čas na roztřídění všeho, co jste z dílny vynesli ven. Vytvořte několik hromádek: ponechat, prodat, darovat nebo vyhodit. Když skončíte s prvotním tříděním, můžete hromadu "nechat si" ještě detailněji roztřídit do různých kategorií. Pomůže vám to později, až budete všechno ukládat zpátky do dílny.

Uspořádejte nářadí

Roztříděné nářadí bude potřebné uspořádat dle toho, k čemu se využívá. Na organizaci jsou ideální především pojízdné dílenské skříňky, které lze jednoduše přemístit z jednoho místa na druhé. Nezapomeňte si také koupit pásek na nářadí.

Využijte prostor na zdi

Všechny roztříděné věci je nutné někam uložit. Police nabízí skvělou možnost využití prostoru na stěnách. Jsou vhodné na uložení nezbytností jako kufříky na elektrické nářadí, pracovní materiál a zásoby, boxy na nářadí nebo další pomůcky. Pokud máte čas, můžete si police vyrobit sami na míru, ale snadno je koupíte už hotové,“ radí Zlatko Slebodník.

Vyhraďte si čas na organizaci

Zaneprázdněný a uspěchaný život vám může stát v cestě při udržovaní pořádku a čistoty v dílně. Nejlepším způsobem je vyhradit si určitý čas na pravidelné uklízení. „Žijeme v digitální době. V případě, že používáte kalendář v počítači nebo telefonu, vyhraďte si každých pár měsíců čas, který využijete na uklízení svého pracovního prostoru. V opačném případě mohou uplynout roky a z vaší dílny se stane jedno velké bludiště, ve kterém se všechno ztrácí,“ dodává odborník z Hornbachu.

 

Hornbach

Společnost HORNBACH je nezávislá, rodinná společnost, založená v roce 1877 a jako jediná v segmentu stavebních marketů má za sebou historii sahající přes šest generací. Společnost v současné době provozuje 158 stavebních a zahradních marketů v devíti evropských zemích, z toho 10 v České republice.

Koncept prodeje a sortiment výrobků jsou plně orientovány na potřeby zákazníků, kteří realizují své projekty, a také na profesionály. HORNBACH svým zákazníkům zaručuje trvale nízké ceny a zajišťuje si tak prvenství ve svém oboru. Četné nezávislé testy a studie potvrzují vysokou kvalitu poskytovaného poradenství a také výborný servis.

Společnost Hornbach je průkopníkem v oboru, neboť právě ona otevřela první kombinovaný stavební a zahradní market (1968), první velkoplošný „stavební hobby market“ (1980) a první stavební market s integrovaným Drive-in centrem (2003). Těmito kroky opakovaně dokládá svou schopnost inovovat. HORNBACH je několik desítek let významným zaměstnavatelem, v současné době se na úspěchu firmy podílí přibližně 20 000 zaměstnanců, z toho více než 1 500 v České republice.

Více informací na: www.hornbach.czNázory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky