Počet krádeží vloupáním po covidovém roce znovu stoupá, téměř o 50 % - zloděje může odradit automatizace

Počet krádeží vloupáním po covidovém roce znovu stoupá, téměř o 50 procent. Pro zisk si zloději chodí do garáží

Zatímco před několika lety bylo možné sledovat dlouhodobý pokles trestné činnosti, v posledních měsících se trend otočil. A to včetně krádeží vloupáním do rodinných domů. Jen od začátku roku policisté zaznamenali přes 800 těchto případů, v minulém roce pak bylo možné pozorovat meziroční nárůst o téměř 50 procent. Jako lákadlo pro zloděje přitom označují nezabezpečená okna, balkonové dveře či garáže.

Ačkoliv bylo v posledních letech možné sledovat trend klesající kriminality , podle policejních dat mezi roky 2020 a 2021 významně narostl podíl u trestné činnosti krádeží vloupáním, a to o skoro 50 procent. Tento rok přitom rostoucí trend stále pokračuje.

U soukromých objektů se zloději nejčastěji zaměřují na rodinné domy. „Ty se nacházejí na klidnějších místech s menší hustotou obyvatel a dají se hůře zabezpečit proti vloupání. Mají například více oken v přízemí, více vstupních či terasových dveří a hůře zabezpečené vedlejší objekty s průchodem do bytu,“ říká policejní mluvčí  Jakub Vinčálek  .

Dodává, že počet krádeží vloupáním do rodinných domů tento rok ještě mírně vzrostl. Zatímco v období od března do dubna minulého roku policisté zaznamenali 667 případů, letos to za stejné období bylo 868 případů. „Příčinu vidíme zejména ve vládních opatřeních, kdy byli lidé v roce 2021 více doma,“ vysvětluje Vinčálek.

Zloděje může odradit automatizace

Podle odborníků jsou přitom oblíbeným cílem zlodějů často garáže. Právě v nich totiž najdou lépe zpeněžitelný majetek, kromě aut také elektrické nářadí, pneumatiky, nebo drahé sportovní vybavení jako například elektrokola.

“Parkování aut a elektrokol v jedné garáži je v případě tuzemských uživatelů nejčastějším řešením. Špičkové modely elektrokol přitom mnohdy dosahují vyšších cen než skútry, motocykly, ale i některé ojeté automobily. V poslední době proto roste poptávka po bezpečnostních prvcích. Například po automatickém ovládání garážových vrat, ve kterých je převodovka motorizovaného pohonu konstruována tak, že nemůže dojít k mechanickému vypáčení vrat. Další možností je napojení vrat či prostoru garáže na chytrou domácnost,” vyjmenovává možnosti Petr Přichystal ze společnosti Lomax, která se zabývá produkcí garážových vrat.

Chytré technologie navíc mohou pomoct navodit zdání, že je dům neustále obývaný. Oblíbeným řešením jsou v posledních letech automatizované venkovní žaluzie či rolety. Uživatelé je mohou nastavit tak, aby se automaticky samy otevíraly a zavíraly. „To potom budí zdání, že se v domě někdo pohybuje a může to případné pachatele odradit. Kromě toho ale rolety samostatné slouží jako další ochranná bariéra oken. Jejich přítomnost často samotné zloděje sama o sobě odradí,“ říká Přichystal.

V přístupech do domu ostatně lupiči vždy hledají slabá místa, a tak je nutné zajistit proti vloupání všechny potenciální přístupové cesty. Kromě garáží a oken to jsou dveře. Běžný zámek stihnou zkušení zloději otevřít za pár sekund. Podle Přichystala přitom i do tohoto segmentu začínají promlouvat chytré technologie. „Například pokud se stane, že uživatel zapomene dveře zamknout, systém to udělá automaticky za něj,“ dodává.

Stejně jako počet krádeží roste i zájem o pojištění

Že se lidé v posledních letech naučili lépe zabezpečovat svá obydlí, zejména pak byty, potvrzuje i policejní mluvčí. Uživatelé chrání své nemovitosti pomocí certifikovaných zámkových systémů, jako zabezpečením vstupních dveří či oken bytů v přízemí užíváním bezpečnostních skel a uzamykatelných kliček oken. „To samozřejmě vnímají i pachatelé, kteří trendově mění svoji strategii,“ upozorňuje Vinčálek.

Mezi lidmi však kromě zájmu o zabezpečení vzrůstá zájmem také o pojištění. Podle aktuální statistiky České asociace pojišťoven vzrostlo v 1. čtvrtletí letošního roku předepsané pojistné meziročně o necelých 10 procent.

„Vidíme, že zájem o pojištění majetku a odpovědnosti je větší než v předchozích letech. Na majetek v garáži, například i kola, platí stejná pojistná rizika, která jsou pojištěna u domácnosti nebo stavby. Pokud se tedy klient pojistí na základní nebezpečí, vodovodní škody, odcizení a vandalismus a povodeň a záplavu, i věci v nebytovém prostoru budou kryta těmito riziky,“ vysvětluje Nela Maťašeje z pojišťovny Direct. Dodává, že lidé by však pravidelně každé dva až čtyři roky měli hlídat, aby pojistka nebyla podpojištěna ani přepojištěna a smlouvu aktualizovat.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tiskové zprávy