Vytvořte si dokonalou terasu
Terasy jsou ideálním místem, kde si lze užívat teplého počasí nebo volného času s rodinou a přáteli. Extrémní letní horka a podcenění správného návrhu však mohou způsobit, že i ta nejhezčí terasa zůstane nevyužita.

Začněte od základů

Zahrada je prostorem, kde se člověk dostává do kontaktu s přírodou a načerpá energii. Proč tuto možnost nevyužít při návrhu terasy jako přechodného prostoru mezi domem a zahradou? Prvním úkolem je výběr venkovní dlažby. Kromě vzhledu musíte zohlednit i vliv prostředí a přírodních živlů. Ideální je nechat si při volbě podlahové krytiny poradit od odborníků.

„Před koupí podlahové krytiny si nejdříve ujasněte, jak se bude plocha využívat. Do okolí bazénu volte protiskluzové podlahy jako WPC desky nebo keramickou dlažbu. Pro příjezdové cesty či zahradní chodníky se hodí betonové dlažby, jež jsou k dispozici v mnohých dekorech. Dřevěná klasika vynikne v okolí celého domu, musíte ale počítat s pravidelnou údržbou a nátěry. Méně odolné dřevo bude rovněž náchylnější na teploty, a časem se může zkroutit,“ upozorňuje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.

Aby vás počasí nezaskočilo

Ať už si čtete u bazénu nebo grilujete venku s rodinou a přáteli, ukryjte se před silným sluncem pod slunečníky. Ochrání vás před ultrafialovými paprsky, takže si můžete užívat bez obav ze spálení. Pořiďte si volně stojící terasový slunečník, který lze libovolně přemisťovat, nebo si kupte takový, jež se vejde do středu stolu na terase.

Pokud slunečník nestačí, můžete k domu připevnit markýzu. Díky ní snížíte dopad slunečního světla či odlesků a ochráníte terasový nábytek. Vyrábí se v několika stylech a jejich instalace může být stejně snadná jako otevření slunečníku. „Markýzy se vyrábějí v několika konstrukčních typech: kazetové, kloubové, pouzdrové a balkónové, ale také upínací nebo s padacími rameny. Jejich montáž je jednoduchá – postačí je připevnit k nosní stěně domu. Kromě pestrých dekorů a konstrukčních typů lze vybírat i způsob ovládání – manuální nebo elektrický,“ vysvětluje specialista.

Dopřejte si soukromí

Čím více času trávíte venku, tím více potřebujete chránit soukromí od pohledů sousedů či kolemjdoucích. Ploty jsou výbornou pohledovou bariérou mezi vaším pozemkem a ulicí. Design oplocení by měl ladit s vaším domem a s okolitým prostředím, ale neměl by být na prvním místě. Šikovným pomocníkem jsou taktéž živé ploty a keře. Aby vám ale nepřerostly přes hlavu, vyžadují pravidelné zastřihávání a zalévání. „Pokud hledáte zajímavější způsob, jak ochránit soukromí, pořiďte si zahradní altánek. Vypadá výborně a snadno na něj připevníte boční díly z textilií, které ochrání nejen před pohledy ale i deštěm či větrem. Kromě toho dodá zahradě exotický šmrnc,“ radí odborník z Hornbachu.

Když interiér zavítá do zahrady

Zahradní kuchyně jsou hitem už několik let. Oceníte relax na čerstvém vzduchu v dokonalém pohodlí? S modulárními zahradními sestavami si vytvoříte dokonalý zahradní obývák s tím nejhezčím výhledem. „Zahradní nábytek se prodává v kompletních kolekcích obsahujících stůl, židle, křesla i lehátka. Doplnit je lze o lavice, taburety či výrobky šité na míru. Sortiment je široký a ideální sestavu si najde opravdu každý,“ hovoří David Benda. Na dotvoření atmosféry zakomponujte do venkovního pokoje také zahradní krb. Esteticky ale i funkčně vylepší terasu osvětlení. Pro zahradní obýváky je nejvhodnější vestavěné venkovní osvětlení zapuštěné přímo do podlahy, ideálně se zabudovanou funkcí ztlumování.

Bohémské nebe

Vykouzlete na terase bohémskou atmosféru kombinováním a vrstvením barev, materiálů a motivů. Experimentujte se vzorovanými koberci, pořiďte si rostliny různé výšky a vyberte si pohodlný venkovní nábytek, na kterém můžete relaxovat. „Závěsná houpací křesla se letos stala opravdovým hitem. Vypadají stylově a terase dodají bohémský a uvolněný vzhled. Pro větší pohodlí doplňte houpačku s měkkými polštáři a dekou. Alternativou k závěsnému křeslu je houpací síť upevněná v rohu terasy,“ radí specialista.

Nejen okrasné rostliny

Zeleň na terasu zkrátka patří. Pokud nemáte dostatečně prostrannou zahradu, nemusíte se nutně rozhodovat mezi okrasnou zahradou nebo prostorem na posezení. Ideálním řešením jsou vyvýšené záhony. Do vysokých nádob můžete vysázet nejen květy a okrasnou trávu, ale i kuchyňské bylinky či zeleninu. Druhou možností jsou vertikální zahrady. Zahrady, které rostou směrem nahoru, šetři místo a zlepšují estetiku každého exteriéru. Svislou zahrádku snadno vytvoříte díky mřížím na popínavé rostliny. Nechte je obrůst okrasným břečťanem, nebo na ně zavěste květináče s květy, kapradími či sukulenty,“ dodává odborník z Hornbachu.


Hornbach

Společnost HORNBACH je nezávislá, rodinná společnost, založená v roce 1877 a jako jediná v segmentu stavebních marketů má za sebou historii sahající přes šest generací. Společnost v současné době provozuje 158 stavebních a zahradních marketů v devíti evropských zemích, z toho 10 v České republice.

Koncept prodeje a sortiment výrobků jsou plně orientovány na potřeby zákazníků, kteří realizují své projekty, a také na profesionály. HORNBACH svým zákazníkům zaručuje trvale nízké ceny a zajišťuje si tak prvenství ve svém oboru. Četné nezávislé testy a studie potvrzují vysokou kvalitu poskytovaného poradenství a také výborný servis.

Společnost Hornbach je průkopníkem v oboru, neboť právě ona otevřela první kombinovaný stavební a zahradní market (1968), první velkoplošný „stavební hobby market“ (1980) a první stavební market s integrovaným Drive-in centrem (2003). Těmito kroky opakovaně dokládá svou schopnost inovovat. HORNBACH je několik desítek let významným zaměstnavatelem, v současné době se na úspěchu firmy podílí přibližně 20 000 zaměstnanců, z toho více než 1 500 v České republice.

Více informací na: www.hornbach.czNázory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky