Modrá pro klid, červená pro povzbuzení chuti. Psychologie barev mění interiéry domů, kanceláří i škol

Redakce, 19.7.2022
Modrá pro klid, červená pro povzbuzení chuti. Psychologie barev mění interiéry domů, kanceláří i škol

Zdroj:Toka


Modrá pro klid, červená pro povzbuzení chuti. Psychologie barev mění interiéry domů, kanceláří i škol 

Máte stále špatnou náladu, cítíte se unavení či podráždění, nebo naopak nemůžete přemírou energie v noci „zabrat“ a nevíte proč? Možná za to mohou barvy ve vašem interiéru. Právě ony totiž ovlivňují psychiku či výkonnost člověka více, než bychom si možná uvědomovali.

Barvy jsou skutečně jedním z nejdůležitějších prvků vzhledu každé místnosti, ve vnitřních prostorách totiž tráví většina z nás až 90 % svého času. Podle jakého klíče je do interiéru, kanceláří, nemocnic či školních družin a tříd vybírat a jak kombinovat jednotlivé odstíny, aby nám byly ku prospěchu?

I když je psychologie barev dokonce samostatnou disciplínou, zvládne s ní pracovat i laik. Stačí si jen uvědomit pár základních zásad a neopírat se pouze o své individuální barevné preference. Barvy totiž mají vliv na emoce, pocity, nálady, momentální rozpoložení i zdravotní stav člověka.

Dělení na teplé a studené platí i v interiéru

Základní dělení barev na teplé, studené a neutrální se promítá i do pravidel jejich využití v interiéru. Zatímco teplé barvy jako žlutá, oranžová nebo červená nás stimulují, studené, mezi něž se řadí zelená, modrá a fialová, působí spíše uklidňujícím dojmem.

„Teplé barvy jsou aktivní, podporují tělesnou a fyzickou činnost, nepatří tedy do ložnice. Pokud chcete využít například černou barvu, vnímanou jako elegantní a luxusní, pak spíše ve formě dekorací a drobných doplňků, případně použijte pár kousků černého nábytku,“ radí Tomáš Kratochvíl ze společnosti Toka, která již téměř tři desetiletí tvoří interiéry kanceláří špičkových firem, ale také sociálních zařízení či mateřských škol.

Podle Kratochvíla by měl výběr interiérových barev záviset do značné míry na tom, zda je daný prostor osvětlen uměle, nebo těží z denního světla vyšší intenzity. „Vyhrát si můžete s odstíny a kombinacemi. Pokud potřebujete místnost opticky rozšířit a snížit, volte vždy tmavé barvy. Suterénního efektu zase dosáhnete tím, že natřete stěny a podlahy tmavou barvou a strop světlým odstínem. Vymalování celé místnosti jednou světlou barvou pak působí spíše chladně, i když se tak prostor opticky zvětší,“ upozorňuje na některé triky Tomáš Kratochvíl.

Bílá působí sterilně a žlutá podporuje kreativitu

Jakou barvu v pestré škále tedy vybrat? Platí obecná zásada: nikdy nic nepřehánějte. Barvy rovněž vždy vybírejte na denním světle.

Bílá sice opticky zvětšuje prostor a vyvolává pocit vzdušnosti, může však působit sterilně. Hodí se k ní tedy výraznější doplňkové barvy, jako je šedá či hnědá. Ta je barvou domácí jistoty a klidu, může ovšem snižovat energii a aktivitu.

Optimistická žlutá působí radostně a teple, proto je dobré využít ji v pracovních interiérech, školních třídách i dětských pokojích. Zvyšuje totiž kreativitu i pracovní výkon. Barvami intelektu a klidu jsou označovány modré a zelené odstíny spolu s fialovou. Pokud tedy potřebujete podpořit intelektuální myšlení, sáhněte právě po nich. Modrá se navíc doporučuje do ložnic a koupelen.

Zařizujete právě prostor určený ke komunikaci a inspiraci? Potom zvolte barvu oranžovou. Vyvolává pocit stability, jistoty a tepla, a tak se hodí do jídelen, kuchyní i obývacích pokojů. Fialová dodá pocit luxusu a něžnosti, červená zase patří mezi nejagresivnější barvy. Zvyšuje sice krevní tlak, srdeční frekvenci i agresivitu, na druhou stranu ji můžete využít, pokud vaše dítě nemá příliš chuti k jídlu.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Interiéry