Jak si v zimě poradit s rosením oken v domácnosti?

Redakce, 29.11.2022
Jak si v zimě poradit s rosením oken v domácnosti?

V průběhu chladné části roku se může na plastových oknech objevit vysrážená vlhkost v podobě kapek nebo vlhkého oparu. N ěkteré domácnosti bohužel s rosením oken bojují pravidelně každou zimu. Jak srážení vlhkosti na oknech účinně předcházet? A které rosení má banální řešení, a které naopak vyžaduje urychlený zásah instalační firmy ?

Vezměme to pěkně popořádku. Co je rosení? Ve své podstatě jde o povrchovou kondenzaci vlhkosti v interiéru. Předpokladem jejího vzniku je vysoká vlhkost vzduchu v domácnosti v kombinaci s nízkou teplotou stavební konstrukce.

Existují normy a vyhlášky ohledně vlhkosti vzduchu, dokonce i větrání bytových a nebytových prostor. Přípustná relativní vlhkost vzduchu v obytných místnostech je 30–70 %, doporučená pak v rozmezí 45 až 60 %. „P ro zdraví člověka je však optimální, když se vlhkost v domácnosti pohybuje mezi 45 až 55 %,“ prozrazuje Milan Klepsa, v ČR a SR zástupce společnosti VEKA, která je předním světovým výrobcem plastových profilů oken a dveří třídy A.

Rosný bod a rosení oken

Obecně platí, že čím vyšší je teplota vzduchu, tím vyšší je i obsah vodních par ve vzduchu. Rosný bod je teplota, při které je vzduch maximálně nasycen vodními parami, a jeho relativní vlhkost je tedy 100 %. Pokud teplota klesne pod tento bod, nastává kondenzace.

V normě ČSN 73 0540 je uvedena tabulka, jež popisuje, při jaké teplotě v místnosti, podmínkách vlhkosti v interiéru a povrchové teplotě konstrukce začnou vodní páry kondenzovat. Například v pokoji vytopeném na 19 °C, ve kterém je relativní vlhkost vzduchu 55 %, se objeví voda na těch částech konstrukce, kde teplota poklesne pod cca 9,8 °C.

Vlhkost se může srážet nejen na plastových, ale samozřejmě i na dřevěných či hliníkových oknech. Ke kondenzaci dochází nejčastěji na třech místech – z vnější strany oken, mezi izolačními skly a z vnitřní strany oken. Pojďme si tyto tři situace důkladněji popsat.

Kondenzace vlhkosti zvenku

Když se za chladného rána potká teplý vzduch ohřátý od prvního sluníčka s okenními tabulemi, které mají ještě teplotu nočního vzduchu, dojde ke kondenzaci vlhkosti na dolním okraji venkovního skla . Co s takovou kondenzací udělat? „Doporučuji nedělat vůbec nic. Okno a ostění oken jsou na přítomnost vody připravené. Fakt, že venkovní tabule přijme teplotu venkovního vzduchu a neohřívá se od vzduchu v místnosti, je vlastně důkazem, že okno správně izoluje,“ vysvětluje Milan Klepsa.

Rosení oken mezi izolačními skly

Vnitřní prostor izolačního dvojskla nebo trojskla je vyplněn vzácnými plyny, nejčastěji argonem. Distanční rámeček hermeticky uzavírá prostor mezi skly, aby vzácné plyny neunikaly, a naopak aby se vodní páry nedostaly dovnitř. V momentě, kdy se vodní páry dovnitř dostanou, plastové okno se začne mezi skly mlžit. A to je zásadní problém, který řešte urychleně se svou okenářskou firmou. Průnik vlhkosti mezi skla totiž indikuje porušení vzduchotěsnosti, a tím i zásadní zhoršení izolačních parametrů. „Dokud běží záruka, je to rovněž důvod k reklamaci okenních skel,“ doplňuje Milan Klepsa.

Rosení oken zevnitř a 3 tipy, jak si s ním poradit

Příčinou rosení oken zevnitř je nejčastěji příliš vysoká vlhkost v místnosti. Nad ránem, když venku výrazně klesne teplota a dojde k ochlazení vnitřního skla, se vodní páry na oknech vysrážejí. Tato skutečnost nemusí nutně znamenat, že jste zakoupili nekvalitní okna. Moderní okna těsní tak důkladně, že nedochází k výměně teplého pokojového vzduchu se suchým vzduchem zvenku. Proto, pokud správně nevětráte, zůstává vysoká vlhkost v bytě a při ranním poklesu teplot jednoduše zkondenzuje.

Níže pro vás shrnujeme tři hlavní tipy, které vám v zimě pomohou kondenzaci vlhkosti v interiéru vyřešit:

1. Nárazově větrejte – Viz výše. V zimě doporučujeme intenzivně větrat. Optimálně přes zcela otevřené okno alespoň třikrát denně po dobu maximálně pěti minut. V topné sezóně nedoporučujeme větrat déle ani používat mikroventilaci. Docházelo by pak zbytečně k výrazným (i neekonomickým) únikům tepla a k ochlazování stěn bytu.

2. Nepřekrývejte topení – Pokud překryjete radiátor příliš širokou parapetní deskou, nedostane se teplý vzduch k celé ploše okna. Povrchová teplota skla tak s vyšší pravděpodobností klesne pod rosný bod a vlhkost začne kondenzovat.

3. Zapínejte digestoř i ventilátor – Při vaření zapínejte digestoř, která kromě vůní odsaje i vodní páry. V koupelně pro změnu nezapomínejte na zapínání ventilátoru a při sprchování zavírejte dveře, aby se vodní páry nešířily do ostatních místností.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky