ČNB k finanční stabilitě

Research, 1.12.2022

ČNB zveřejnila vybrané základní teze své nové Zprávy o finanční stabilitě (celá zpráva vyjde v půlce prosince). Podle propočtů ČNB byly v polovině letošního roku ceny bytůČR zhruba o polovinu nadhodnocené v tom smyslu, že byly (o cca 60 %) vyšší, než by odpovídalo úrovni příjmů mediánové domácnosti (tzv. obezřetnostní přístup), a (o cca 40 %) vyšší, než by odpovídalo požadovaným výnosům z pronájmu nemovitosti (tzv. valuační přístup). 

  

ČNB také přišla se svým slovem do pranice a publikovala prognózu vývoje cen nemovitostí. Podle této prognózy by mělo během 1H23 dojít k prudkému zpomalení jejich růstu, a to až do záporných hodnot: v půlce příštího roku by měly být o 5 procent níže než v půlce letošního roku.

  

Pořád to ale znamená, že například oproti půlce roku 2019 budou ceny o dobrých 40 % výš. Od konce roku 2023 už by pak měl následovat jen mírný růst pod 5 % (což při inflaci kolem 2 % značí lehké relativní zdražování oproti ostatním výdajům, ale při růstu mezd kolem 5 % miniaturní relativní zlevňování oproti příjmům).

Bankovní rada ČNB ponechala závazné limity ukazatelů pro poskytování hypotečních úvěrů na úrovních, na kterých platí od letošního dubna: podíl celkového dluhu žadatele o úvěr a jeho čistého ročního příjmu 8,5 (9,5 pro žadatele mladší 36 let), podíl celkové výše měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistého měsíčního příjmu 45 % (50 % pro žadatele mladší 36 let) a podíl úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti 80 % (90 % pro žadatele mladší 36 let).

ČNB konstatovala, že limity ukazatelů byly poskytovateli v podstatě dodržovány. Sazbu proticyklické kapitálové rezervy ponechala na úrovni 2,5 %, kterou budou banky povinny dodržovat od 1. dubna 2023.

Michal Skořepa, analytik České spořitelny 

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Reality