Deutsche Bank: Ceny realit v Německu mohou klesnout až o 25%

Podle analytiků Deutsche Bank ceny nemovitostí v Německu klesnou o cca 20-25% v reakci na rostoucí sazby hypoték. Od začátku května ceny na německém realitním trhu zatím poklesly o cca 5%. 

Sazby hypoték od začátku roku významně vzrostly. U nejdůležitější 10leté fixace se úročení hypoték zvedlo z původního cca 1% aktuálně směrem k 3,9%. Takový posun generuje pokles poptávky.

Z pohledu pronajímatelů růst hypotečních sazeb směrem k 3,5-4% znamená růst jejich nákladů. Při relativně fixních či omezených úrovních nájmů je logické, že ceny nemovitostí na trhu by měly jít dolů.

Podle odhadů a statistik cca 5 milionů německých domácností generuje své příjmy z pronájmů. 

Pokles cen na realitním trhu očekávají také mnozí další analytici. Například ve společnosti Berenberg počítají s možností poklesu cen o cca 5% během následujícího roku. S určitou korekcí počítají také analytici UBS. V rámci průzkumu agentury Reuters je pro příští rok odhadován pokles o cca 3,5%.

Ne všichni analytici souhlasí s negativním náhledem na vývoj trhu. Například analytici S&P Global vidí německý realitní trh nadále jako velmi silný a cenově dále rostoucí. Velké množství hypoték v zemi na úrovni 80% je sjednáno s dlouhodobou fixací úroků, jež zůstanou po delší dobu velmi výhodné oproti nově uzavíraným smlouvám. 

Podle některých analytiků by pokles cen o například 20% nebyl výrazným problémem, protože by pouze umazal část předchozího výrazného růstu. Zmíněných 20% by vrátilo ceny někam na úroveň začátku roku 2020.

Podle jiných komentářů bude pro německý realitní trh klíčový vývoj na tamním trhu práce. Dokud bude tento zůstávat silný a v relativně dobré kondici, tak nelze na realitním trhu čekat žádné radikálnější změny.
Aktuální zaměstnanost v Německu je na rekordně vysoké úrovni cca 75,8%.

Největší evropská ekonomika ve 3Q rostla mezikvartálně o 0,4% respektive o 1,3% v meziročním srovnání.


Vladimír Urbánek

V „oboru" posledních více jak 20 let. Po několikaleté zkušenosti přímo z obchodování s cennými papíry se Vladimír Urbánek posledních více jak 15 let věnuje zpravodajství z domácích a zahraničních kapitálových trhů.

Za důležité považuje především zkušenosti či spíše možnost srovnání s dobou ještě před poslední velkou krizí v letech 2008-9.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Reality