České stavebnictví v říjnu nepatrně vzrostlo, krize bytové výstavby v Praze se ale prohlubuje

EKOSPOL, 8.12.2022

Říjen je prvním měsícem letošního roku, v němž nedošlo k meziročnímu poklesu českého stavebnictví. Stavební produkce v desátém měsíci podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně nepatrně vzrostla o rovné jedno procento. Naopak pokračoval propad bytové výstavy. ČSÚ v říjnu evidoval v rámci celého Česka jen 2598 zahájených bytů, což představuje meziroční propad o 27,7 procenta. Ještě tristnější situace panuje v Praze, kde se začalo stavět méně než sto nových bytů už druhý měsíc v řadě.

Říjnový nepatrný nárůst stavební produkce by mohl vypadat jako pozitivní zpráva a náznak obratu. Bohužel tomu tak není. Jednak byla loňská stavební produkce už tak velice nízká, takže letošní jednoprocentní nárůst rozhodně není žádný důvod k radosti. Stavebnictví stále zůstává hluboko pod předkoronavirovými hodnotami.

Že jde jen o krátkodobou výjimku z dlouhodobějšího trendu dokládá také to, že počet vydaných stavebních povolení v říjnu meziročně klesl o 6,5 procenta. Přetrvávající extrémně vysoké ceny stavebních prací a materiálu nutí spoustu investorů k odkládání staveb. Oproti loňskému roku by za ně zaplatili o desítky procent více, což u rodinného domu znamená miliony korun navíc. Velké infrastrukturní stavby se letos prodraží o stovky milionů korun.

Krize se prohlubuje také v bytové výstavbě, která zásadně zpomalila. Kromě vysokých cen ve stavebnictví na to má zásadní vliv také nedostupnost hypoték pro většinu zájemců kvůli rekordně vysokým sazbám a přísným podmínkám pro posuzování žadatelů. Prodeje nových bytů v Praze tak jsou letos podle údajů Ekospolu nejnižší za posledních 15 let a podobná situace panuje i v ostatních regionech.

Ukažme si to na hlavním městě, které bývalo neotřesitelným lídrem bytové výstavby. To už bohužel dávno neplatí. V říjnu se v Praze v rámci nové výstavby podle ČSÚ zahájilo jen 95 nových bytů, což po 62 zahájených bytech v září představuje už druhý měsíc v řadě, kdy tento klíčový ukazatel klesl pod hranici sta bytů. To znamená, že se na nejžádanějším trhu v Česku během dvou měsíců zahájily jen dva menší bytové projekty. Otázkou přitom zůstává, zda je tomu tak i ve skutečnosti. ČSÚ totiž jako zahájené eviduje takové byty, které v daném měsíci získaly stavební povolení. To ještě neznamená, že se začaly i reálně stavět. Mezi získáním posledního potřebného povolení a faktickým zahájením stavby může být určitá prodleva.

Dostupnost bydlení v hlavním městě se letos jen dál zhorší, protože od začátku roku bylo v rámci nové výstavby zahájeno jen 3848 nových bytů. K pokrytí dlouhodobé poptávky a přirozené obnově bytového fondu by přitom bylo nutné stavět kolem deseti tisíc nových bytů ročně. Je otázkou, zda se na taková čísla vůbec někdy dostaneme. Dokud se však nezačne opravdu masivně stavět, zůstanou sny o vlastním bydlením jen nesplněnými touhami.

RNDr. Evžen Korec, CSc., Generální ředitel a předseda představenstva, EKOSPOL a. s.

EKOSPOL

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.

EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.

Více informaci na: www.ekospol.cz



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Reality