Většina Čechů i Slováků za letošní Vánoce utratí méně peněz než loni - potvrdil dotazníkový průzkum

Redakce, 16.12.2022
Přírodně laděné materiály jsou nadčasové

Za letošní Vánoce plánuje utratit méně peněz než loni 57 % Čechů a 52 % Slováků. Více než třetina Čechů (39 %) a zhruba 45 % Slováků chce nejvíc ušetřit tím, že bude kupovat méně dárků nebo levnější. Každý rok v obou zemích dostává nejvíce lidí pod stromeček kosmetiku, ponožky a peníze. Na Slovensku jsou oblíbenější umělé vánoční stromečky. To jsou závěry unikátního průzkumu mezi více než čtyřmi a půl tisíci Čechy a Slováky pro společnost Patron GO.

V Česku 57 % lidí plánuje letos za Vánoce utratit méně peněz než loni - a z toho
30 % proto, protože si letos nemohou dovolit to, co minulý rok.

“Je vidět, že letošní tíživá ekonomická situace dopadá i na útraty za Vánoce. Přitom v tomto období měli vždy obchodníci žně. Obchody sice hlásí nárůst tržeb, ale na základě výsledků průzkumu lze odvodit, že je to dáno spíše výrazně rostoucími cenami zboží a služeb,” myslí si Lukáš Vršecký, šéf firmy Patron GO, která se zabývá správou financí.

A co dostávají Češi a Slováci pod stromeček každý rok?

Nejvíc Čechů mezi dárky každý rok najde kosmetiku (31 %), poté peníze (16 %) a ponožky (15 %). Na Slovensku je to podobné, lidé se nejčastěji obdarovávají kosmetikou (40 %) a ponožkami (13 %).

Na Slovensku jsou oblíbenější umělé vánoční stromečky

Z dotazníku dále vyplývá, že 44 % Čechů si letos koupí živý stromeček a 36 % bude mít umělý. U našich sousedů je to naopak. 56 % Slováků používá umělý stromeček, a jen 33 % se chystá koupit živý.

Většinu dárků nakoupí lidé v obou zemích před Vánoci. Jen 12 % respondentů většinu dárků plánuje pořídit až v povánočních slevách – i přesto, že je to výrazně levnější.

“Podle průzkumu nejvíce lidí v Čechách i na Slovensku obdarovává své blízké jen v rámci blízkého rodinného kruhu a kupované dárky jednoznačně vedou před zážitkovými poukazy, penězi a vyrobenými dárky,” dodává Vršecký.

Dotazníkového šetření se zúčastnilo celkem 4677 respondentů - 3318 v ČR a 1359 v SR,
v období 5.–12. prosince 2022. Respondenty jsou uživatelé mobilní aplikace Patron GO.



Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky