Jak na renovaci plotu

Hornbach

Ploty jsou důležitou součástí každého pozemku. Zvyšují bezpečnost nemovitosti a zaslouží si pravidelnou kontrolu a údržbu. Některé materiály jako třeba dřevoplast, přírodní kámen, cihla či beton údržbu téměř nepotřebují. Jinak tomu je u dřevěných či kovových plotů, které vyžadují pozornost a péči.

Kámen, beton, cihla, dřevoplast

I když mohou časem vypadat trochu „unaveně“ na jejich údržbu stačí vysokotlaký čistič. „Vysokotlaký čistič představuje jednoduchý a efektivní způsob, jak plot vyčistit a rovněž jej vizuálně zatraktivnit. Poradí si i s hloubkovou nečistotou. Je snadno dostupný a nalezne využití při údržbě celého domu,“ hovoří Richard Klička, odborník z oddělení stavebnin v projektových marketech Hornbach.

Renovace dřevěného plotu

Dřevo vždy bylo, je a bude v módě. Dřevěné oplocení patří mezi ty nejběžnější, ale žádá si pravidelnou péči. Ta je předpokladem jeho dlouhé životnosti a zachování krásy. Vlivem počasí a UV záření sice zešedne, ale jeho výhodou je možnost obnovy, protože ke změně barvy dochází jen na povrchu. Správným ošetřením tak lze dřevěnému plotu poměrně snadno vrátit původní vzhled.

Prvním krokem v renovaci dřevěného plotu je jeho důkladné vyčistění. I zde lze využít vysokotlaký čistič – odstraní nečistoty přilepené na povrchu a zároveň i poškozenou barvu. „Na povrch oplocení nejdříve naneste saponát a zapracujte do dřeva tvrdým kartáčem. Následně vše opláchněte vysokotlakovým čističem. Při čistění dodržujte vzdálenost zhruba 18 cm od povrchu plotu, abyste odstranili jen nečistoty, případně barvu, ale nepoškodili dřevo,“ upozorňuje specialista.

Nový barevný nátěr

Očistěný povrch plotu nechte důkladně vyschnout. V případě, že se vám původní barva už nelíbí, nebo je starý nátěr výrazně poškozený, přebruste jej elektrickou bruskou na dřevo tak, aby povrch zůstal drsný. „Na takto připravený suchý povrch naneste základovou barvu určenou pro exteriér, díky níž bude finální nátěr lépe držet. Podklad sjednotí a zabráni vzniku fleků či různých odstínů během nanášení konečné vrstvy nátěru. Po důkladném vyschnutí podkladového nátěru lze na plot nanést první vrstvu exteriérové barvy. Po uschnutí naneste druhou vrstvu,“ radí Richard Klička.

Podtrhněte přirozenost dřeva

Preferujete přírodní vzhled dřeva a trápí vás zešednutí povrchu? Vsaďte na lazuru nebo olej na dřevo. Lazura je transparentní nátěr chránící dřevo před vlivem počasí, a zároveň podtrhne jeho přirozenou krásu. Nanáší se štětcem na důkladně očištěné suché dřevo ve dvou až třech vrstvách. Přirozenou kresbu dřeva zvýrazníte tak, že přibližně 15 minut po nanesení lazury setřete přebytečný nátěr měkkým hadrem. Tento proces opakujte po každé nanesené vrstvě. Olej na dřevo poskytuje silnější ochranu a je vhodný pro tvrdé druhy dřeva. Pro venkovní prostory by neměl být použitý bezbarvý olej – neposkytuje dostatečnou UV ochranu.

Renovace kovového plotu

I kovové ploty potřebují péči. Jsou citlivé na vodu a vzduch, proto mají tendenci rezavět. Prvním krokem při obnově kovového plotu je tedy odstranění rzi pomocí produktů k tomu určených. Zbytky staré barvy odstraňte brusným papírem nebo elektrickou bruskou. Silnější nátěry lze odstranit plynovým či teplovzdušným horákem nebo odstraňovačem nátěrů. „Po odstranění rzi a starého nátěru je potřeba nanést podkladový nátěr s obsahem antikorozních látek. Na starší kovový plot naneste dvě vrstvy základního nátěru pro dostatečnou ochranu před rzí. Na venkovní ploty vystaveny různým povětrnostním a mechanickým vlivům doporučuji používat lesklé nátěry, protože jsou odolnější a nevyžadují častou renovaci. Výběr barvy závisí od povrchu a od konečného vzhledu, kterého chcete dosáhnout,“ dodává odborník z Hornbachu.

Hornbach

Společnost HORNBACH je nezávislá, rodinná společnost, založená v roce 1877 a jako jediná v segmentu stavebních marketů má za sebou historii sahající přes šest generací. Společnost v současné době provozuje 158 stavebních a zahradních marketů v devíti evropských zemích, z toho 10 v České republice.

Koncept prodeje a sortiment výrobků jsou plně orientovány na potřeby zákazníků, kteří realizují své projekty, a také na profesionály. HORNBACH svým zákazníkům zaručuje trvale nízké ceny a zajišťuje si tak prvenství ve svém oboru. Četné nezávislé testy a studie potvrzují vysokou kvalitu poskytovaného poradenství a také výborný servis.

Společnost Hornbach je průkopníkem v oboru, neboť právě ona otevřela první kombinovaný stavební a zahradní market (1968), první velkoplošný „stavební hobby market“ (1980) a první stavební market s integrovaným Drive-in centrem (2003). Těmito kroky opakovaně dokládá svou schopnost inovovat. HORNBACH je několik desítek let významným zaměstnavatelem, v současné době se na úspěchu firmy podílí přibližně 20 000 zaměstnanců, z toho více než 1 500 v České republice.

Více informací na: www.hornbach.czNázory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Zahrada