Rady a tipy pro výběr laminátové podlahy

Zdroj: Hornbach

Podlaha je dominantou interiéru a definuje ostatní elementy. Asi nejběžnější krytinou u nás je laminát. Nabízí se nejen ve velkém množství designů, má také vysokou zatížitelnost, stabilitu, snadno se udržuje a montuje. Při výběru je ale důležité nepodcenit kvalitu – právě ta totiž určuje životnost. Odborník z Hornbachu prozradí, jaké jsou hlavní vlastnosti a přednosti této podlahy a jak vybrat tu pravou.

 

Laminátové podlahy jsou robustní, snadné na údržbu, hygienické a s nízkým obsahem emisí. Vzhledem ke své malé konstrukční výšce jsou ideální pro renovaci a modernizaci interiérů. Povrch je odolný proti mechanickému poškození. Laminát se rychle a snadno instaluje na téměř jakýkoliv podklad. Montáž je snadná, nejčastěji se podlaha pokládá jako plovoucí – jednotlivá prkna se neslepují s podkladem. Lepení by totiž zamezilo jeho přirozené roztažnosti. Právě rychlá pokládka, snadná výměna poškozených kusů a jednoduchá demontáž jsou hlavními důvody pro volbu této krytiny.

 

Na co pozor

Pří koupi laminátu je důležité dávat pozor na obsah emisí, aby jeho množství neohrožovalo zdraví. O bezpečnosti laminátových desek informuje certifikát zdravotní nezávadnosti a ekologičnosti, jako je např. Certifikát Zdravé Bydlení od společnosti Hornbach. Laminátové podlahy se nehodí do prostor s velkým bodovým zatížením, mají nízkou odolnost proti zatečení vody a horší izolaci proti hluku.

 

Vzhledem k citlivosti na vlhkost, není laminát vhodný do vlhkých místností. Tyto podlahy při chůzi vydávají dutý zvuk, jež může přenášet do spodních místností velké množství kročejového hluku. „Proto pod ně vybírejte kvalitní kročejovou izolaci. Oblíbená je například izolační podložka Skandor Aqua Stop, která omezí nejen kročejový hluk, ale zabrání i zbytkům stavební vlhkosti, aby podlahu poškodily. Zároveň tak odpadá pokládka PE fólie a ušetříte čas i energii,“ radí Richard Klička, odborník z oddělení podlah v projektových marketech Hornbach.

 

Struktura laminátových podlah

Laminová deska je z 90 % vyrobena ze dřeva, dekor je však pouze imitací přírodního materiálu. Skládá se ze čtyř vrstev – povrchové, dekorové, nosné desky a spodní strany. Správná souhra jednotlivých vrstev je rozhodující pro celkovou kvalitu celé laminátové podlahy. Povrchová vrstva je vyrobena z horkem tvrzené melaminové pryskyřice. Ta je odolná proti oděru a chrání tak dekorový papír před opotřebením. Dále je zde použit UV lak, díky kterému jsou laminátové podlahy odolné proti UV záření a tím také proti změnám barvy.

 

„Dekorová vrstva laminátu je viditelnou součástí podlahy. Je vyrobena z papíru potištěného dekory z organických barev reprodukovanými náročnou fototechnickou metodou. Díky tomuto výrobnímu postupu je u laminátových podlah tak enormní rozmanitost barev a dekorů,“ vysvětluje specialista z Hornbachu. Nejčastějším dekorem je vzhled dřeva či kamenu. Pro co nejatraktivnější a nejpřirozenější vzhled je u dekoru předem naplánovaná rozdílnost barev a barevné kontrasty v takové podobě, jak se vyskytují u příslušných přírodních materiálů.

 

Nosná deska je základem laminátové krytiny. Je vyrobena z dřevotřískové desky, MDF desky (středně hustá vláknitá deska) nebo HDF desky (vysoce hustá vláknitá deska). Kvalita nosné desky je právě rozhodující pro pevnost laminátu. „Spodní strana laminátové krytiny se nazývá protitah. Má vodoodpudivé vlastnosti a vyrovnává pnutí, jež vzniká strukturou materiálu. Tato vrstva je většinou vyrobena z fenolové pryskyřice,“ hovoří Richard Klička.

 

Jak poznat kvalitní krytinu?

U laminátových podlah často existují velké cenové rozdíly. Dražší nemusí vždy znamenat kvalitnější. „Pro snazší určení, o jak kvalitní krytinu se jedná, se můžete v Hornbachu řídit tzv. pečetí kvality. Ta srovnává tyto čtyři vlastnosti – tloušťka, nosný materiál, užitná třída a další povrchové úpravy. Čím více hvězdiček pečeť má, tím kvalitnější laminátová podlaha je,“ doporučuje odborník z Hornbachu. Kvalita materiálu se pozná také podle záruky, která může být až 30 let.

 

Hodnocení jednotlivých vlastností

Tloušťka: laminátové desky existují v tloušťkách od 6 do 12 mm. Čím je podlaha silnější, tím je také odolnější.

 

Nosný materiál: je rozhodující pro pevnost, základním minimem by měla být krytina s HDF ve standardním provedení. Kvalitnější jsou HDF+ desky se zapečetěnými okraji nebo sníženou bobtnavostí. Nejkvalitnější jsou HDF++ desky se zábranou proti bobtnání, přidáním speciálních prostředků je ochráněna celá deska.

 

Užitná třída: horní vrstva laminátové podlahy určuje její odolnost proti oděru. Podle tloušťky této užitné vrstvy se laminátové podlahy zařazují do různých užitných tříd. Pro obytné prostory je nejnižší užitnou třídou NK21, vhodná pro mírné namáhání (např. pokoj pro hosty, ložnice), naopak třída NK23 je vhodná pro intenzivní namáhání, např. předsíň, kuchyně. Pro komerční prostory je základní užitnou třídou NK31 – vhodná pro mírné namáhání, jaké vzniká např. v konferenčních prostorách, třída NK33 je naopak vhodná pro intenzivní namáhání, např. podlaha v nákupních domech.

 

Povrchové úpravy: další výhodu získají laminátové podlahy díky speciální povrchové úpravě, jako jsou například antistatický nebo antibakteriální povrch, surface resist apod. Informace vždy naleznete na příslušné produktové etiketě.

 

Pokládka laminátové podlahy

Montáž laminátové podlahy je snadná, nejčastěji se pokládá jako plovoucí. Jednoduše se zasune pero do drážky, zaklapne a je hotovo. Na okrajích u stěn je nutné dodržet dilatační spáry, aby bylo možné při změnách teploty kompenzovat rozpínání.

 

Podrobný video návod s pokládkou laminátové podlahy naleznete zde:

https://www.hornbach.cz/navody/jak-polozit-laminatovou-podlahu/

Hornbach

Společnost HORNBACH je nezávislá, rodinná společnost, založená v roce 1877 a jako jediná v segmentu stavebních marketů má za sebou historii sahající přes šest generací. Společnost v současné době provozuje 158 stavebních a zahradních marketů v devíti evropských zemích, z toho 10 v České republice.

Koncept prodeje a sortiment výrobků jsou plně orientovány na potřeby zákazníků, kteří realizují své projekty, a také na profesionály. HORNBACH svým zákazníkům zaručuje trvale nízké ceny a zajišťuje si tak prvenství ve svém oboru. Četné nezávislé testy a studie potvrzují vysokou kvalitu poskytovaného poradenství a také výborný servis.

Společnost Hornbach je průkopníkem v oboru, neboť právě ona otevřela první kombinovaný stavební a zahradní market (1968), první velkoplošný „stavební hobby market“ (1980) a první stavební market s integrovaným Drive-in centrem (2003). Těmito kroky opakovaně dokládá svou schopnost inovovat. HORNBACH je několik desítek let významným zaměstnavatelem, v současné době se na úspěchu firmy podílí přibližně 20 000 zaměstnanců, z toho více než 1 500 v České republice.

Více informací na: www.hornbach.cz



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie



Články Interiéry