Nebát se a repasovat - Jak poznat spolehlivého prodejce repasovaných telefonů

Redakce, 6.2.2023
Jak poznat spolehlivého prodejce repasovaných telefonů

Online nákupy jsou v Česku zcela běžnou záležitostí. Dokazují to také nová zjištění z průzkumu, který provedla výzkumná agentura Kantar ve spolupráci s finskou společností Swappie, jež vykupuje, repasuje a prodává iPhony. Podle průzkumu by si 63 % Čechů koupilo chytrý telefon přes internet spíše než v kamenném obchodě. Pokud jde ale o repasovaná zařízení, vládne mezi Čechy stále nedůvěra jak vůči prodejci tak samotnému telefonu. Jak se mezi prodejci správně zorientovat, abyste nakoupili u solidního e-shopu?

Důvodů, proč se nebát nakupovat repasovanou elektroniku, ba dokonce proč se tento způsob stává rychle trendem, je ale hned několik – a nepatří mezi ně pouze cena, která je mnohdy až o desítky procent nižší.

Pro cirkularitu mluví řada pádných argumentů

Češi považují, podle mezinárodního průzkumu Consumer Sustainable Behavior Index (CSBI), odpovědné hospodaření s odpady za hlavní způsob ochrany planety. V roce 2021  vytřídil každý Čech téměř 72 kg odpadu, ale například plastu, na který je kladen velký důraz, bylo pro výrobu nových produktů použito jen 43 %. Běžné třídění odpadu už proto nestačí a cirkulární ekonomika se tak v Česku skloňuje čím dál častěji. Jejím cílem je ukázat, že se dají nepotřebné věci a materiály efektivně využívat ještě předtím, než skončí v kontejneru. Kromě toho se jedná o skvělý způsob, jak šetřit peníze – ať už prodejem nepotřebného či nákupem levnějšího zboží. Tento trend se proto dostal také do oblasti elektroniky. Na světě je totiž více telefonů než lidí a Evropanům leží doma přibližně 700 milionů nevyužitých telefonů. Jejich zátěž na planetu i naše šuplíky a peněženky se navíc rapidně zvyšuje. Například sestavení jednoho iPhonu 12 vygeneruje 82 kg CO2, což je zhruba tolik, kolik váží průměrný muž v Česku. Řešením tak může být právě nákup repasovaného telefonu, kde je ale je dobré ověřit si spolehlivost prodejce a kvalitu zařízení.

Repasovaný neznamená pouze použitý

Nejčastější mýtus, který se repasovaných telefonů týká, je, že mezi použitým a repasovaným zařízením není rozdíl. Repasovaný telefon je ale narozdíl od toho použitého testovaný, servisovaný, vyčištěný a nabízený s možností vrácení zdarma. Repasované telefony mohly patřit jinému majiteli, než se dostaly do rukou svého kupce. Certifikované společnosti však po odkoupení od původních majitelů telefony testují, čistí a nahrazují nefunkční komponenty, aby se ke svému kupci dostaly v perfektním stavu. Řeší také jejich původ, abyste si mohli být jistí, že nekupujete kradená zařízení. V Česku již přes rok mezi předními e-shopy s repasovanými telefony figuruje finská společnost Swappie. Zaměřuje se na iPhony, jež vykupuje, repasuje a prodává. Před tím, než telefon předá zákazníkovi, testuje každý z nich v 52 různých krocích, které ověřuje funkčnost a zajišťuje vysokou kvalitu zařízení. Naopak chytré telefony z druhé ruky nebo použité smartphony jsou dodávány přesně tak, jak je zanechá předchozí uživatel, bez jakýchkoliv úprav nebo vylepšení a může tak mimo jiné hrozit, že obsahuje skrytou vadu, která se může projevit krátce po používání.

Kapacita baterie

Při repasování je nutné pečlivě zkontrolovat stav baterie každého telefonu a zajistit tak, že bude optimálně fungovat. Swappie například v roce 2021 prodalo díky tomuto procesu telefony s průměrnou kapacitou baterie 95 %. Vždy však dbejte na to, aby byla garantovaná kapacita baterie vyšší než 80 %, což je dle technologických standardů hodnota pro optimální fungování, pokud je kapacita nižší, je nezbytné baterii vyměnit. Jestliže vnímáte potřebu mít baterii se 100% kapacitou, někteří prodejci tuto možnost za lehký příplatek nabízí a instalují vám baterii novou.

Vizuální stránka a funkčnost telefonu

Repasování by mělo zahrnovat důkladné testování, které zajistí vysokou kvalitu telefonů. Pokud jsou při testování nalezeny součástky, které je třeba vyměnit, je třeba použít standardizované materiály, které také prošly testem kvality. Swappie používá testované komponenty, ale také originální součástky z iPhonů, které získává díky systému recyklace nefunkčních telefonů. Všechny repasované telefony by proto měly být plně funkční, stejně jako nové modely. Mnohdy je jediným rozdílem mezi novým a repasovaným mobilem pouze vizuální stránka zařízení. Může nést drobné známky opotřebení, nejčastěji se jedná o nepatrné škrábance, záleží vždy na volbě konkrétního modelu. Tento nedostatek navíc může zůstat skrytý díky obalu. Vzhled však nijak neovlivňuje funkčnost telefonu.

Spolehlivý prodejce dodržuje několik pravidel

Při online koupi repasovaného telefonu platí stejná pravidla jako při jiných internetových nákupech. Pokud se rozhodnete pro nákup repasovaných přístrojů, vyberte si certifikovaný obchod, protože jeho produkty jsou vždy podrobeny rozsáhlému testování kvality. Projděte si recenze a reference ostatních spotřebitelů, abyste zjistili, co o zboží i společnosti říkají jiní zákazníci. Příkladem takového zdroje je třeba Trustpilot, kde je možné zjistit, zda je společnost důvěryhodná. Obchodník by měl dbát na budování důvěry u zákazníků a poskytovat záruční lhůtu i možnost vrátit zboží zdarma. Ověřte si také dobu a způsob dodání zakoupeného zboží. Prodejce by měl zároveň na svém webu uvádět kontakt na zákaznický servis pro případ, že byste cokoliv potřebovali řešit.

Zkuste svůj starý smartphone prodat

Výše zmíněný průzkum agentury Kantar ukázal také to, že svůj chytrý telefon někdy prodalo jen 17 % Čechů, a to i přesto, že jej nepoužívají. Telefony nám tak mnohdy leží v šuplíku, ačkoliv bychom je mohli lehce prodat. Pokud zařízení vrátíte zpět do oběhu, přispějete ke snížení množství elektronického odpadu, ale také získáte část své investice zpět. Prodej telefonu může být opravdu jednoduchý – ověřené firmy, které repasovaná zařízení prodávají a často také vykupují, nabízí možnost poslání telefonu a stejně tak vrácení zdarma, pokud se cena po kontrole změní a nevyhovuje. Součástí tohoto “balíčku” je také bezpečné vymazání dat. Swappie zároveň nabízí možnost odhadnout cenu za telefon předem pomocí jednoduchého online dotazníku. Smysl cirkulární ekonomiky se naplňuje, jestliže se rozhodnete upgradovat svůj telefon a pošlete ten starý rovnou zpět do oběhu, nebo jej recyklujete.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky