Zdravý interiér od podlahy až po strop

Zdravý interiér od podlahy až po strop

Pro dobré fyzické zdraví je důležité pohybovat se v prostředí bez toxinů, nečistot a bakterií. Zdravá domácnost ale není pouze díky úklidu. Na naše zdraví mají vliv i materiály použité uvnitř našich domovů.

Začněte od podlahy

Podlaha tvoří téměř největší plochu v interiéru. Zvažujte proto pečlivě, jaký materiál si vyberete pro nášlapnou vrstvu nebo pro povrchovou úpravu. Abyste vybrali co nejvhodnější podlahovou krytinu, je nutné znát výhody a nevýhody jednotlivých možností.

· Keramická dlažba a přírodní kámen

Dva hlavní představitelé tvrdých podlah jsou vhodnou hypoalergenní volbou pro lidi trpící na problémy dýchacího aparátu. Vybírejte opatrně – porézní nebo hrubě opracované povrchy mohou zachytávat nečistoty, prach či jiné alergeny. Volte proto zejména hladké povrchy jako mramor a žula. „Bez ohledu na to, jakou dlažbu nebo kámen vyberete, věnujte pozornost hlavně obsahu VOC (prchavé organické sloučeniny) v lepidle a spárovací hmotě. Důležité je mít spárovací maltu voděodolnou a zabraňující vzniku plísní na jejím povrchu,“ upozorňuje Richard Klička, odborník z oddělení stavebnin projektových marketů Hornbach.

· Dřevo

Podlahy ze dřeva jsou odolné, univerzální, renovovatelné, a zároveň jsou jedním z nejvhodnějších řešení pro alergiky. Při jejich ošetření a obnově vybírejte nátěry bez obsahu VOC. „Při správné péči se na dřevěné podlaze nezachytávají mikroorganismy a roztoče. Prach či jiné nečistoty lze snadno odstranit pravidelným čistěním,“ tvrdí specialista. Dřevěné podlahy představují i řešení s nízkým environmentálním dopadem – pouze ale v případě, že mají PEFC certifikát. „Tento mezinárodní certifikát podporuje trvale udržitelné a zodpovědné lesnictví a kontrolované další zpracování dřeva. To zaručuje, že lesy budou zachovány i pro příští generace. Hornbach klade velký důraz na trvalou udržitelnost, a proto zde najdete dřevěné produkty zásadně s tímto certifikátem,“ vysvětluje Richard Klička.

 

· Přírodní linoleum

Podlaha je vyrobena ze 100% přírodních surovin a vyznačuje se dobrou elasticitou, tepelněizolačními vlastnostmi a mimořádně širokým výběrem barev a dekorů. Neztrácí vzor ani po sešlapání. Díky přírodnímu původu jde o podlahu vhodnou pro astmatiky a alergiky. Rovněž je vynikající ekologickou volbou podlahové krytiny. Před pokládkou je ale nutné nechat materiál přizpůsobit se podmínkám v místnosti alespoň 24 hodin.

· Korek

Korek je všestranný materiál jako stvořený pro podlahy. „Korková podlaha je jednou z nejudržitelnějších podlahových krytin, jaké si v současnosti lze vybrat. Je teplá, elastická, odolná vůči prachu a nečistotám. Je příjemná při chůzi, což ocení lidé s problémy pohybového aparátu. Protože je měkčí, výborně pohlcuje vibrace, a tím šetří páteř i klouby. Korek je zároveň nenasákavý, díky čemu je odolný proti plísním. Stejně jako dřevěná podlaha vyžaduje údržbu povrchového nátěru,“ hovoří Richard Klička.

· Laminát a vinyl (PVC)

Obě podlahy jsou vhodné pro domácnosti alergiků. Vinyl se využívá i ve zdravotnictví, protože je k dispozici i speciální hypoalergenní a antibakteriální úprava, jež je doložená certifikátem o neškodnosti. Tyto podlahové krytiny nezachytávají alergeny a obecně se snadno čistí. Největším rizikem je použití lepidel. Většina podlah se ale skládá systémem klik, který eliminuje potřebu použití lepidel.

Kvalitní a zdravé barvy na zeď

Znáte ekologické a bio barvy? Jde o netoxické alternativy obsahující velmi nízké nebo žádné procento prchavých organických sloučenin (VOC), díky čemu zlepšují kvalitu ovzduší v interiéru. Vyrábějí se z ekologicky šetrných nebo organických materiálů, jako citrusy, laky, balzám, mléčné proteiny či draselné vodní sklo. „Jejich použití je stejné jako u tradičních interiérových barev. Jsou ale bez zápachu a mají dezinfekční účinek. Zejména barvy vyrobeny z bio surovin ocení lidé s dýchacími obtížemi nebo alergiemi. Ekologické a bio barvou jsou také šetrné k životnímu prostředí, čím se minimalizuje jejich uhlíková stopa,“ objasňuje Monika Linghartová, odbornice z oddělení barev a laků v projektových marketech Hornbach.

Pokud se bojíte, že tyto alternativní barvy mají nižší kvalitu krytí, obavy nejsou na místě. Ekologické a bio barvy jsou v současnosti preferovanou volbou. Jde o zdravou možnost výmalby interiéru tak, aby byl okamžitě obyvatelný. Eko a bio barvy se nanášejí stejným způsobem jako jiné interiérové barvy – především pomocí válečku,“ dodává specialistka.

 

 Může být problémem nábytek a bytové doplňky?

Bytové textilie či čalouněný nábytek mohou pro silné alergiky představovat relativně velký problém, a to zejména tehdy, když nejsou frekventovaně čištěné. Na eliminování těchto alergenů nemusí stačit ani častý úklid. Především profesionální čistění čalouněného nábytku může být z dlouhodobého hlediska finančně náročné. „V případě silných alergiků lze zvážit výměnu nábytku, buď za kožený nebo třeba dřevěný. Například paletové pohovky jsou v současnosti mimořádně atraktivní. Jejich výhoda spočívá nejen v možnosti seskládání dle libosti a snadné údržby. Prach se v nich totiž neusazuje tak, jako v klasických pohovkách. Matrace v klasických pohovkách je sice možné vyčistit, velké množství roztočů a prachu se ale nachází v samotném těle pohovky. Paletová křesla či pohovky lze utřít mokrým hadrem a matrace vyprášit na čerstvém vzduchu,“ uzavírá Richard Klička.

Hornbach

Společnost HORNBACH je nezávislá, rodinná společnost, založená v roce 1877 a jako jediná v segmentu stavebních marketů má za sebou historii sahající přes šest generací. Společnost v současné době provozuje 158 stavebních a zahradních marketů v devíti evropských zemích, z toho 10 v České republice.

Koncept prodeje a sortiment výrobků jsou plně orientovány na potřeby zákazníků, kteří realizují své projekty, a také na profesionály. HORNBACH svým zákazníkům zaručuje trvale nízké ceny a zajišťuje si tak prvenství ve svém oboru. Četné nezávislé testy a studie potvrzují vysokou kvalitu poskytovaného poradenství a také výborný servis.

Společnost Hornbach je průkopníkem v oboru, neboť právě ona otevřela první kombinovaný stavební a zahradní market (1968), první velkoplošný „stavební hobby market“ (1980) a první stavební market s integrovaným Drive-in centrem (2003). Těmito kroky opakovaně dokládá svou schopnost inovovat. HORNBACH je několik desítek let významným zaměstnavatelem, v současné době se na úspěchu firmy podílí přibližně 20 000 zaměstnanců, z toho více než 1 500 v České republice.

Více informací na: www.hornbach.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Interiéry