Rizikovost pronajímání bytů roste, více než každý 6. zájemce o nájem neprojde testem rizikovosti v souvislosti se záznamem v rejstříku

Redakce, 16.2.2023
pronájem bytu, nájemné

V průměru 16 procent zájemců o pronájem neprojde takzvaným prověřením rizikovosti, tedy více než každý 6. má dluhy v některém z 6 českých nebo 9 slovenských rejstříků. Zvyšuje se rovněž procento neplatičů. Vyplývá to z dat služby Ideální nájemce, která se stará majitelům o více než 2 100 bytů. Statistiky dále ukazují, že v posledním čtvrtletí loňského roku narostl meziročně počet neplatičů o 11 procent. Za uplynulý leden pak činil meziroční nárůst počtu neplatících podnájemníků dokonce 34 procent. Existují pro majitele nějaká doporučení, jak rizika při pronajímání snížit?

Najít spolehlivého nájemníka nemusí být snadné. K obezřetnosti majitelů bytů vybízí i rostoucí míra nezaměstnanosti. Podle posledních údajů Úřadu práce ČR vzrostla nezaměstnanost na 3,9 procenta z prosincových 3,7 procenta. Bez práce je přes 283 tisíc lidí, tedy po téměř 5 letech více než je volných pracovních míst. Je pravděpodobné, že v dalších měsících bude s ohledem na ekonomickou situaci lidí bez práce přibývat.

První dojmy a komunikace

Problémy s neplatiči řeší majitelé bytů od nepaměti. Počínaje pandemií covid-19 a pokračuje konfliktem na Ukrajině s navazujícími ekonomickými dopady však roste problém na intenzitě. “V lednu počet neplatičů stoupl meziročně o 34 procent,” upozornil Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz, která poskytuje majitelům bytů službu Ideální nájemce. Existuje nicméně pár tipů, jak nepoctivého zájemce o bydlení odhalit. Mnohé o něm napoví, zda chodí na čas, zvedá telefony a odpovídá na maily. Je dobré se soustředit rovněž na to, zda je zájemce o pronájem ochoten odpovědět na běžné konverzační otázky typu “kde pracuje“, “jak dlouho už ve městě bydlí“ nebo například “proč se stěhuje“. Špatným znamením bývá smlouvání, kdy se zájemci nelíbí například výše kauce. Poctivý zájemce by neměl mít problém ani s tím nechat majitele bytu nahlédnout do své pracovní smlouvy.

Prověření na sociálních sítích a v rejstřících

Pokud zájemce projde prvotním sítem pozitivních nebo naopak podezřelých známek chování, měl by si majitel zjistit jeho celé jméno, datum narození a bydliště. Díky těmto údajům je možné zájemce o bydlení prověřit nejen na sociálních sítích (Facebook, Twitter, LinkedIn), ale také v mnoha evidencích a rejstřících. Například služba Prověření rizikovosti osob od UlovDomov.cz kontroluje 6 rejstříků v České a 9 v Slovenské republice. „Měsíčně prověříme okolo 1 500 osob a tento počet se každým rok zvyšuje. Více než každý 6. zájemce má záznam v některém z prověřovaných rejstříků,“ upozornil Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz. „Účelem tohoto prověřování není zasahování do soukromí jednotlivých nájemníků, ale předcházení nepříjemnostem s neplatiči. Tento princip je zcela standardní v západních zemích a pomáhá pečlivě najít vhodného nájemníka,“ vysvětluje Michal Hrbatý.

Další možnosti prověření

Pokud chce být majitel opravdu důkladný, může nájemníka dále požádat o kontakty na předchozího pronajímatele a na zaměstnavatele. S nimi se pak může spojit a ověřit si solventnost zájemce o bydlení. Jestliže veškeré ověřování dopadlo v pořádku, neměl by majitel zapomenout ještě na poslední 3 kroky, které je potřeba zkontrolovat před podpisem smlouvy:

● zda jsou údaje správně vyplněny podle občanského průkazu;

● zda má nájemník manželku nebo manžela (právo užívání bytu získá i druhý z manželů);

● kontrola odcizení průkazu na stránkách ministerstva vnitra.

Poslední radou pro majitele nemovitostí je správné sepsání nájemní smlouvy. To jim dle zkušeností z praxe v budoucnu ušetří nejednu vrásku na čele. Majitelé mohou využít vzory nájemních smluv dostupné na internetu, nebo tento úkol svěřit do rukou právníka. Další možností je pak předat celý pronájem bytu do rukou profesionálů. Správcovské firmy jako je například Ideální nájemce si od majitele byt pronajmou a pravidelně mu vyplácí smluvené nájemné. Byt obsadí spolehlivými a prověřenými nájemníky, postarají se o údržbu či případné pojistné události.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky