Copernicus: Antarktický mořský led dosáhl v únoru historického minima. V Evropě zažíváme druhou nejteplejší zimu v historii měření (10.3.2023)

 

 

Anomálie přízemní teploty vzduchu pro únor 2023 ve vztahu k únorovému průměru za období 1991-2020.[1]Zdroj dat: ERA5. Zdroj: Copernicus Climate Change Service/ECMWF.

Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), kterou jménem Evropské komise realizuje Evropské středisko pro střednědobé předpovědi počasí za finanční podpory EU, pravidelně vydává měsíční klimatické bulletiny, v nichž informuje o pozorovaných změnách globální teploty vzduchu při povrchu, pokrytí moří ledem a hydrologických proměnných. Všechna uváděná zjištění jsou založena na počítačových analýzách využívajících miliardy měření ze satelitů, lodí, letadel a meteorologických stanic po celém světě.

[1] The large positive temperature anomalies for February 2023 in northern Italy are related to a data issue in ERA5 and should be regarded with caution. The problem is very localised and does not invalidate the numbers and ranking for Europe.

Únor 2023 – hlavní sdělení k teplotám:

· Únor 2023 byl pátý nejteplejší na světě v historii měření.

· Většina Evropy měla nadprůměrné teploty vzduchu, zejména severní Norsko a Švédsko a oblast Špicberk.

· Nadprůměrné teploty se vyskytly na východě Spojených států, v severním Rusku a v Pákistánu a Indii

· Podprůměrné teploty byly zaznamenány na Pyrenejském poloostrově, v Turecku, na západě Spojených států, v Kanadě, na severovýchodě Ruska a v severní Austrálii.

Únor 2023 – hlavní sdělení k mořskému ledu:

· Antarktický mořský led dosáhl nejnižšího měsíčního rozsahu v satelitních záznamech, a to 34 % pod únorovým průměrem, čímž překonal předchozí rekord z února 2017.

· Denní rozsah antarktického mořského ledu rovněž dosáhl historického minima a překonal tak předchozí rekord z února 2022.

· Koncentrace mořského ledu byla ve všech sektorech Jižního oceánu výrazně podprůměrná.

· Rozloha mořského ledu v Arktidě byla 4 % pod průměrem, což ji řadí na 2. nejnižší místo za únor v záznamu satelitních dat, společně s únorem 2016 a 2017.

· Nejvíce podprůměrné byly koncentrace mořského ledu v Arktidě v Barentsově moři a na Špicberkách.

Časová řada měsíčních průměrných anomálií rozsahu ledu v Antarktidě pro všechny únorové měsíce od roku 1979 do roku 2023. Anomálie jsou vyjádřeny v procentech únorového průměru za období 1991-2020. Zdroj dat: EUMETSAT OSI SAF Sea Ice Index v2.1. Zdroj: Copernicus Climate Change Service/ECMWF/EUMETSAT


Pokračování zde



Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tiskové zprávy