Zásoby plynu v Česku k 8.3. poklesly na svá letošní minima - aktuální naplněnost zásobníků je 54%

zásoby plynu

Pokles zásob plynu v ČR pokračuje

Zásoby plynu v Česku za poslední 3 dny klesly o 2,02 procentního bodu.

Ze statistiky týkající se zásob plynu určených pro spotřebu v Česku vyplývá, že při průměrné roční spotřebě by současné zásoby vydržely na 79 dnů. Při zohlednění zimní spotřeby pak 45 dnů. Pokud by se zásoby měly využít v zimním období pouze pro domácnosti, vystačily by na 175 dnů.

Plnění zásobníků zůstává nevýrazné, poslední dny se pohybuje na úrovni cca 0,61 GWh. Ohledně spotřeby možno zmínit, že dle posledních dat dosáhla 301,56 GWh/den.

Zásobníky byly k 8.5. naplněny z 54,14 %, resp. činí 19 959 GWh plynu (kapacita zásobníků dosahuje celkem 36 856 GWh).

Prakticky naplněnosti dosáhly zásobníky v polovině listopadu, od té doby dochází převážně k poklesu. Zmínit možno, že největší kapacitou zásobníků disponuje RWE Gas Storage s objemem 28 870 GWh. Jejich naplnění se nyní pohybuje na zhruba 58,67 %.

Podle dat z minulých let se dá odhadnout, že minimum bude na konci března na zhruba 15 000 GWh a naplněnost zásobníků asi 13 % .

 Zdroj dat: agsi.gie.eu, transparency.entsog.eu

Zmiňované údaje k 8.3. jsou pouze orientační, výpočet vychází z veřejně dostupných dat.

 Zdroj: zasobyplynu.cz

Jitka Vondroušková

Víceleté zkušenosti má Jitka Vondroušková z letectví a cestovního ruchu, turismu i administrativy ve státní správě a soukromém obchodním sektoru.

Autorství a editace pro Kurzy.cz a Bydlet.cz od února 2022. Zájmy cestování, zvířata, příroda a životní prostředí, četba a hudba.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Energie