Příjmy z cestovního ruchu loni dosáhly už 118 miliard a dále rostou. Víc tak pomáhají českému hospodářství

příjmy z cestovního ruchu

O téměř 51,2 mld. vyšší než v roce 2021 byly loni příjmy Česka z cestovního ruchu. Celkem se jednalo o cca 118 mld. . I když ještě nedosáhly stavu před pandemií covidu-19, překonaly už stomiliardovou hranici. Kladné bylo i saldo turismu, a to 2 mld. . Vyplývá to z přehledu platební bilance cestovního ruchu Česka, který na základě údajů České národní banky připravil Institut turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism.

Zatímco v roce 2021 byly příjmy Česka z cestovního ruchu 66,8 mld. , rok předtím se jednalo o 83 mld. .

V předcovidovém roce 2019 byly 167 mld. . Loni poprvé od pandemie překročily stomiliardovou hranici, když činily celkem 118 mld. . Do příjmů z mezinárodního cestovního ruchu se zahrnují náklady na cestu zahraničních turistů a výletníků. Největší částku tvoří ubytování, stravování a doprava.

„I když loni výrazně víc než dřív po Česku cestovali domácí turisté a hostů z okolních států už bylo téměř stejně jako před pandemií covidu-19, stále chyběli a chybí bonitnější turisté ze vzdálených zemí, zejména z Asie. Situaci pomohou změnit přímé dálkové lety, na jejichž obnovení či novém zavedení spolu s Letištěm Praha usilovně pracujeme. Skvělou zprávou tak je včera oznámené červencové spuštění přímých letů na Tchaj-wan,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Jde o další letos avizovaný přímý let, ten první bude přímá linka Praha - Soul, která má začít létat už za deset dnů.“

Výdaje na cestovní ruch loni činily 116 mld. , meziročně to znamená o 46 mld. více, ve srovnání s předkoronavirovým obdobím 2019 byl stav -19 mld . Do výdajů z turismu se zahrnují útraty za dovolenou Čechů v zahraničí. Podle Institutu turismu ji v zimě 22/23 plánovalo 10% obyvatel ČR.

Saldo platební bilance cestovního ruchu, srovnáme-li roky 2019, 2020, 2021 a loňský, bylo nejvíc v plusu před pandemií koronaviru. Dosáhlo 32,4 mld. . O rok později kleslo na 5 mld. a v roce 2021 bylo dokonce záporné, a to -3,1 mld. .

„Nejvíc se loni na příjmech Česka z cestovního ruchu podílela Ukrajina, šlo o téměř 42 mld. . Následovala Německo se 17,7 mld. a Polsko s 12,3 mld. . Do pomyslné TOP 5 se dostalo Slovensko s 12,3 mld. a Spojené státy americké s cca 3 mld. ,“ říká vedoucí Institutu turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Petr Janeček a dodává: „Zatímco u Ukrajiny výsledek velmi souvisí s aktuální válečnou situací, ostatní země patří dlouhodobě mezi ty, jejichž turisté do Česka jezdí nejčastěji. A po zítřejším veletrhu Holiday World a Region World, kde mimo jiné pořádáme Fórum cestovního ruchu, se dá čekat, že by k nám mohlo jezdit Slováků ještě víc, stejně jako by Češi mohli začít víc jezdit na Slovensko. Akce se totiž ponese ve znamení 30 let od vzniku samostatného Česka a Slovenska a současných velmi dobrých česko-slovenských vztahů.“

Zahraniční turisté loni v Česku utratili průměrně 1 907 na osobu a den. Ve srovnání s rokem 2019 to bylo zhruba o 300 na os/den méně. Pro úplnost: v roce 2021 utratili průměrně 1 559 , v roce 2020 se jednalo celkem o 1 818 .

 

Zdroj: Česká národní banka, 2023
Vypracoval: Institut turismu, 2023


Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tiskové zprávy