Komfort, vysoké nároky a recyklace! Jak vybrat ten správný sedací nábytek?

RIM CZ, 17.3.2023

Při výběru materiálů pro soft seating je třeba brát v potaz účel a prostředí, kam je sezení určeno. Nakupujete do obýváku, nebo do provozu? Základní parametry, které by se měly při výběru látek zohlednit, jsou například odolnost proti oděru, stálobarevnost, odolnost proti šmolkování, měkkost a samozřejmě také samotný design. Některé provozy vyžadují speciální vlastnosti jako zvýšenou odolnost proti ohni, povrchovou impregnaci pro lepší čištění nebo antibakteriální povrch. Samostatnou kapitolou jsou pak materiály recyklované a recyklovatelné, po kterých je stále větší poptávka. Přemýšlíte, jaký zvolit materiál pro vaši židli? Přinášíme rady a tipy při výběru toho správného sedacího nábytku.

 

 Zájem o látky z recyklovaných materiálů je rok od roku vyšší

Látka je v soft seatingu velmi oblíbenou volbou. Nejenže nabízí nejširší výběr barev a textur, ale je také charakteristická svou odolností, takže je vhodná pro pravidelné používání. Díky své měkkosti je pohodlná a ve srovnání s kůží nebo vinylem je vhodnější do chladného prostředí. „Posledním hitem je ekologicky šetrná látka Oceanic, která je získávána recyklací spotřebitelských plastů, které aktuálně znečišťují naše moře a oceány. Žádané jsou také přírodní látky s příměsí vlny nebo kopřivy. Látka Jet Bioactive s antibakteriálním povrchem obsahuje ionty stříbra, které zamezují množení bakterií i bez nutnosti dalšího ošetření. Látka Pure, která má odolnost proti oděru 500.000 martindalů zvládne téměř jakoukoliv zátěž, což z ní dělá ideální volbu do extrémních provozů,“ dodává Michal Hotmar ze společnosti RIM.

 

 Čalounění vždy z odolného materiálu

Čalounění nebo potah židle by měl být vždy z odolného materiálu, který si vyberete ze vzorníku u prodejce. Potahové materiály se svým složením často velmi liší, ale obecně je lze rozdělit na přírodní s vyšším obsahem organických příměsí a syntetické. Do teplého prostředí raději zvolte materiály, které neobsahují vlnu, případně židli s prodyšnou síťovinou na zádové opěrce. Ptejte se také na životnost potahu a jeho odolnost proti oděru nebo šmolkování. 

 

 Pružiny, nebo popruhy?

Možností pro zvýšení komfortu sezení je použití drátěných vlnových pružin, nebo elastických popruhů. Na nosnou dřevěnou konstrukci s pružinami (nebo popruhy) se dále zafixuje tvarovací materiál v podobě PUR pěny. Pro lepší izolaci a měkkost se může u některých výrobků dát na tento základ tenká vrstva vatelínu, poté se již aplikují čalounické materiály.

 

 Komfort polyuretanové pěny

Obecně nejpoužívanějším materiálem pro čalounění sedacího nábytku jsou v současné době polyuretanové pěny, které mají velký podíl na komfortu sezení. V dnešní době si můžeme zvolit z jejich rozsáhlé nabídky, kdy každá má svoje specifikum. Základním parametrem při výběru je prodyšnost, elasticita či pružnost. Správně zvolená pěna je základem životnosti a tvaru výrobku.

 

 Rok 2023 bude následovat předchozí léta 

Stále bude kladen důraz na zvýšené hygienické vlastnosti produktů, používání snadno omyvatelných a dezinfikovatelných materiálů včetně látek. „Trendy bývá využití například v laboratořích zdravotnických zařízeních, tedy v prostředí kde jsou vysoké nároky na snadno omyvatelné materiály. Jako naše nová opěra pracovní židle FLEXi FX 1124 určená pro čalounění v technických látkách (koženky),“ dodává Michal Hotmar ze společnosti RIM. I nadále budou vznikat uzavřená pracoviště, pro menší počet pracovníků, jednací boxy a jiné produkty sloužící k rozdělení prostoru. 

 

 Produktový tip: MUUNA (MU 3101.04)

Kancelářská židle Muuna se hodí do jakéhokoliv interiéru. Čalounění nabízí širokou škálu barev, což ještě zvyšuje její schopnost adaptovat se. Na rozdíl od jiných kancelářských židlí nejsou na první pohled vidět žádné ovládací prvky. Pečlivě začalouněná židle je totiž vybavena SELF mechanikou, která všechno nastavení připraví sama.

RIM CZ

Společnost RIM CZ a.s. vznikla v roce 1991 v Otrokovicích nedaleko Zlína. Zabývá se výrobou kancelářských židlí a nábytku, který podléhá přísným nárokům na ergonomii sezení. Slogan „Pro zdravé sezení“ je podložen intenzivním výzkumem ergonomie a firma se tak snaží kultivovat a ozdravovat kancelářské prostředí firem.

Na vývoji produktů spolupracují s českými i zahraničními designéry, jsou držitelem ocenění Red Dot, German Design Award a Good Design za produktový design.

Více informaci na: www.rim.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Interiéry