Solární boom byl loni poháněn strachem, letos vybírají zájemci dodavatele pečlivěji

Ve veřejném prostoru se začínají objevovat informace ohledně poklesu zájmu o fotovoltaiku. Společnost Columbus Energy, která vstoupila loni na podzim na český trh a patří mezi největší hráče v oblasti fotovoltaických instalací v Polsku, ale hlásí trvalý růst. Český trh se dle zástupců společnosti ještě rozhodně nevyčerpal. Podle studie Svazu moderní energetiky je u nás potenciál až trojnásobný oproti stávajícímu stavu. Ze studie vyplývá, že solární elektrárny instalované na střechách obytných či průmyslových budov mohou mít v České republice do roku 2030 výkon až 3,9 GW, do roku 2050 pak dokonce 7,1 GW. To za předpokladu, že zhruba 35 km2 střech rodinných a bytových domů či průmyslových objektů pokryjí solární panely.

Březen je pro Columbus Energy z hlediska prodejů nejúspěšnějším měsícem od vstupu na český trh. Oproti loňskému roku vnímáme především změnu v chování zákazníků. Loňský boom byl z velké části poháněn strachem a obavami z rostoucích cen energií, případně z jejich nedostatku. Dnes můžeme vidět, že se klienti rozhodují déle a zvažují při výběru dodavatele více atributů, než je jen cena a rychlost dodání. Přemýšlí více v dlouhodobém horizontu a hledají stabilního partnera, který jim bude poskytovat záruky a servis. Uvědomují si, že životnost fotovoltaiky dosahuje až 30 let, a proto je důležité svěřit instalaci firmě, která po prvních pár letech z trhu nezmizí. V tomto ohledu se domnívám, že se podařilo lidi během uplynulého roku trochu edukovat. Více než dříve se setkáváme s klienty, kteří se zajímají o způsob provedení instalace, jaké používáme technologie, které zabrání vzniku případného požáru, jak často je potřeba provádět servis a podobně.    

 

Zájem také více pozorujeme ze strany firem a institucí, typicky obcí. Jedním z důvodů zvýšené poptávky v tomto segmentu je, že vešla v platnost novela energetického zákona, tzv. LEX OZE I, která umožnila instalaci střešních fotovoltaických elektráren do 50 kW bez nutnosti opatřit si stavební povolení a licenci.

 

Český trh nadále vnímáme jako perspektivní, protože je zde stále velký potenciál pro rozvoj moderní energetiky a zajímavá podpora ze strany státu, zejména formou dotací. To je obrovský rozdíl oproti situaci v Polsku, kde zájem opadl zhruba po 4 letech solárního boomu. Došlo zde k nasycení trhu a poté i ke změně dotačních podmínek.

 

V Columbus Energy máme plán letos realizovat 30 MWp instalovaného výkonu na rodinných domech a malých firmách, což činí přibližně 3000 instalací. V příštím roce bychom rádi tento cíl zdvojnásobili. Ve druhé polovině tohoto roku plánujeme vstoupit na slovenský trh. V následujících 5 letech se chceme zaměřit na investice do solárních farem a velkých B2B projektů, včetně institucionálních zákazníku z řad měst a obcí.

Komentář Petra Vaverky, člena dozorčí rady Columbus Energy

 Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Bydlení rubrika