Další úspory plynu, nový plynárenský balíček a revize trhu s elektřinou. Hlavní témata Rady pro energetiku

mpo.cz, 28.3.2023

„Snižování spotřeby zemního plynu bylo jedním z klíčových opatření, díky kterým jsme zvládli tuto zimu bez větších problémů i bez dodávek ruského plynu. Celková úspora v České republice v oblasti plynu byla asi 19 procent oproti spotřebě v předchozích letech. Od začátku roku k nám navíc neproudí ruský plyn, takže nás Rusko nemůže vydírat. Díky rekordně naplněným zásobníkům po zimě se navíc stabilizuje také cena plynu na trhu. S evropskými kolegy jsme ve shodě, že toto nařízení má smysl, a proto jsme se rozhodli pro jeho prodloužení,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Dohoda počítá se snížením spotřeby plynu o 15 procent oproti pětiletému referenčnímu období od dubna 2017 do března 2022. Nyní bude nově pokrývat všech 12 měsíců v roce.

V další části jednání ministři uzavřeli tzv. obecný přístup k plynárenskému balíčku, který bude výchozí pozicí Rady Evropské unie do vyjednávání s Evropským parlamentem. To určí finální podobu této legislativy, která stanoví pravidla pro trh nejen se zemním plynem, ale i s obnovitelnými plyny jako je biometan nebo vodík.

Ministři prodiskutovali také návrh Evropské komise na změny v nastavení evropského trhu s elektřinou. Členské státy v návaznosti na turbulentní dění posledních dvou let volaly po úpravách, které by zabránily cenovým výkyvům, nízké likviditě na dlouhodobých trzích a přinesly na energetický trh stabilitu a předvídatelnost. Zároveň nové nastavení pravidel umožňuje rozvoj kapacit nových zdrojů skrze bilaterální smlouvy, včetně pro Českou republiku důležitých jaderných zdrojů. „Pro nás je zásadní, aby nová podoba trhu zahrnovala rovnocenný přístup ke všem bezuhlíkovým technologiím, včetně jádra,“ popisuje českou pozici ministr Síkela a dodává: „Nová pravidla musí zajistit ochranu našich spotřebitelů a zlepšit stabilitu a předvídatelnost trhu.“ Na tyto oblasti, včetně posílení ochrany spotřebitelů a jejich práv, se revize také zaměřuje.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Energie