Zásoby plynu v Česku nadále mírně klesají - aktuálně se v zásobnících nachází lehce přes 50% obsahu k datu 29. 3.

plynovod,tanker igloo

Pokles zásob plynu v ČR pokračuje po předchozím mírném vzestupu způsobeném zvýšeným plněním zásobníků v minulém týdnu .

Zásoby plynu v Česku za poslední 4 dny znovu klesly o 1,15 procentního bodu.

Zvýšená zimní energetická spotřeba se nadále projevuje na poklesu stavu zásob plynu. Nicméně dané komodity se je stále dostatek, jelikož se v zásobnících nachází ekvivalent 18 707,4 GWh. Naplněny jsou z 50,74 % (kapacita zásobníků dosahuje celkem 36 856 GWh).

Ze statistiky týkající se zásob plynu určených pro spotřebu v Česku vyplývá, že při průměrné roční spotřebě by současné zásoby vydržely na 74 dnů. Při zohlednění zimní spotřeby pak 42 dnů. Pokud by se zásoby měly využít v zimním období pouze pro domácnosti, vystačily by na 164 dnů.

Plnění zásobníků se za poslední dny pohybuje na úrovni cca 32,91 GWh/den. Celkový přítok plynu do ČR je 220,4 GWh/den. Ohledně spotřeby možno zmínit, že dle posledních dat dosáhla 268,26 GWh/den.

Prakticky naplněnosti dosáhly zásobníky v polovině listopadu, od té doby dochází převážně k poklesu. Zmínit možno, že největší kapacitou zásobníků disponuje RWE Gas Storage s objemem 28 870 GWh. Jejich naplnění se nyní pohybuje na zhruba 56,51 %.

Zdroj dat: agsi.gie.eu, transparency.entsog.eu

Zmiňované údaje k 29. 3. jsou pouze orientační, výpočet vychází z veřejně dostupných dat.Zdroj: zasobyplynu.cz

Jitka Vondroušková

Víceleté zkušenosti má Jitka Vondroušková z letectví a cestovního ruchu, turismu i administrativy ve státní správě a soukromém obchodním sektoru.

Autorství a editace pro Kurzy.cz a Bydlet.cz od února 2022. Zájmy cestování, zvířata, příroda a životní prostředí, četba a hudba.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Energie