Zásoby plynu v Česku k 18.4. - naplněnost zásobníků je aktuálně 48 %

komodity

Pokles zásob plynu v ČR v posledních 5 dnech se zmírnil, vyplývá to z dat zásob plynu pouze pro potřeby ČR

Zásoby plynu v Česku za posledních 5 dnů klesly o  0,14 procentního bodu.

Zvýšená zimní energetická spotřeba se nadále projevuje na poklesu stavu zásob plynu. Zásobníky byly k 18. 4. naplněny z 48,07 %, resp. činí 17 903,3 GWh plynu.

Ze statistiky týkající se zásob plynu určených pro spotřebu v Česku vyplývá, že při průměrné roční spotřebě by současné zásoby vydržely na 71 dnů. Při zohlednění zimní spotřeby pak 40 dnů. Pokud by se zásoby měly využít v zimním období pouze pro domácnosti, vystačily by na 157 dnů.

Plnění zásobníků zůstává nevýrazné, poslední dny se pohybuje na úrovni cca 49,62 GWh (Plnění zásobníků se oproti předcházejícímu období lehce zvýšilo). Ohledně spotřeby možno zmínit, že dle posledních dat dosáhla 17,4 GWh/den,  oproti předchozímu období se spotřeba snížila.


Prakticky naplněnosti dosáhly zásobníky v polovině listopadu, od té doby dochází převážně k poklesu. Zmínit možno, že největší kapacitou zásobníků disponuje RWEGas Storage s objemem 28 870 GWh. Jejich naplnění se nyní pohybuje na zhruba 52,66 %.

Zmiňované údaje k 18.4. jsou pouze orientační, výpočet vychází z veřejně dostupných dat.

Zdroj dat: agsi.gie.eu, transparency.entsog.eu

Zdroj:zasobyplynu.cz

Jitka Vondroušková

Víceleté zkušenosti má Jitka Vondroušková z letectví a cestovního ruchu, turismu i administrativy ve státní správě a soukromém obchodním sektoru.

Autorství a editace pro Kurzy.cz a Bydlet.cz od února 2022. Zájmy cestování, zvířata, příroda a životní prostředí, četba a hudba.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Energie