Ceny rezidenčních nemovitostí konečně klesají. Nájmy naopak rostou dvakrát rychleji

V současné době lze pozorovat na pražském realitním trhu určité změny. Zatímco v minulosti byla koupě nemovitosti v Praze považována za atraktivní investici, v poslední době dochází k jejímu poklesu. V hlavním městě dlouhodobě klesají nabídkové ceny za m² rezidenčních nemovitostí různých velikostí, zatímco ceny pronájmů naopak rostou. Potvrzují to data proptech společnosti PriceHubble, přední světový specialista na datově orientovaná řešení pro realitní a finanční trh.

Důvody snížení zájmu o koupi nemovitostí jsou mimo jiné inflace a související náklady na hypotéky, které odrazují potenciální zájemce.. To vyvolává narůstající zájem o pronájem nemovitostí. Podle dat společnosti PriceHubble se zvýšila cena pronájmu bytů s jedním až dvěma obytnými pokoji a výměrem do 70 metrů čtverečních od března loňského roku z 335 / m² na 374 / m² což je 12% nárůst. Průměrné nájemné takového bytu o velikosti 70 m² se tak zvedlo z 23 450 na 26 180 . Podobně je to také u větších bytů se 4 až 6 pokoji a výměrou do 130 m² , kde cena stoupla za stejné období z 278 / m² na 311 / m² , tedy také o 12 %.

"Trh s nemovitostmi zaznamenal poměrně výrazný vývoj. Od krize můžeme pozorovat, že se více lidí zajímá spíše o nájemní trh, což má samozřejmě vliv na růst nájmů. Dokud jsou ještě dostupné a cenově přijatelné, doporučujeme majitelům zvážit přechod z prodeje nemovitostí k jejich pronájmu,” sdílí svůj názor Vladislav Kochetov, generální ředitel PriceHubble pro Česko a Slovensko.

Pro srovnání, prodejní ceny rezidenčních nemovitostí klesly přibližně o 6 %. Jeden až dvoupokojové byty se loni touto dobou prodávaly v průměru za 130 tisíc Kč/ m² , letos v únoru cena klesla na 122 tisíc Kč/ m² . U větších bytů do 130 m² je změna o něco menší. Ač cena od loňského března do loňského srpna mírně stoupala, následoval až do nynějška pouze pokles a ze 117 tisíc Kč/ m² se cena dostala na dnešních 112 tisíc Kč/ m² .

Dalším trendem, který lze na pražském realitním trhu pozorovat, je rostoucí zájem o nemovitosti v lokalitách mimo centrum města. Tento trend může být způsoben nejenom zvyšujícími se cenami v centru, ale i větší dostupností moderních dopravních spojení a služeb v okrajových částech Prahy.

“Zdá se, že budovy z druhé ruky jsou pro zájemce o byt atraktivnější. Pozorujeme, že nová výstavba prudce zdražila, protože se zvýšily náklady na výstavbu a financování. Vysoké hypoteční sazby mají samozřejmě dopad i na koncového zákazníka, který si v současné době místo koupě častěji pronajímá, protože si již nemůže dovolit financování vlastního bydlení. Kromě toho se zdá, že Pražané mají tendenci spíše investovat do oprav a rekonstrukcí svých stávajících domovů. Zároveň ubývá těch, kteří mají druhé bydlení. Celkově lze říci, že současný ekonomický vývoj silně zatěžuje realitní trh v Praze a jeho další vývoj je bohužel těžko předvídatelný," dodává Vladislav Kochetov.

Aktuální situace na pražském realitním trhu je poměrně dynamická a mění se v závislosti na různých faktorech. Zatímco koupě nemovitosti ztrácí na atraktivitě, roste zájem o pronájem a lokalizace mimo centrum města.Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tiskové zprávy