Pokles cen starších bytů se zastavil, lze je však koupit výrazně levněji než v loňském létě
Ceny starších bytů přestávají klesat a v polovině sledovaných měst dokonce mírně stouply. Odborníci se zatím neodvažují vyslovit jasný trend, jistý ale zůstává fakt, že starší byty lze koupit výrazně levněji než v loňském létě. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou.
Aktuální analýza společnosti FérMakléři.cz upozorňuje na zastavení poklesu cen starších bytů. Zatímco v Českých Budějovicích či Ústí nad Labem ještě byty zlevnily o dvě procenta, v hlavním městě či Plzni, ceny zůstaly na hodnotách prvního kvartálu letošního roku. Starší byt v dobrém stavu či po rekonstrukci o rozloze 60 m2 si lidé v Praze mohou koupit za zhruba 7 milionů korun. V Plzni pak za 3,8 milionu korun. Čtyři ze sledovaných měst však ukázaly zvýšení cen v řádu jednotek procent. Cena za m2 se zvedla například v Brně z 89 822 na 90 930 m2. V Olomouci a Ostravě pak došlo je zvýšení cen o 2 procenta. „V tuto chvíli nelze mluvit ještě o jasném trendu, řada nemovitostí se prodávala dlouhou dobu, což může statistiky zkreslovat,“ upozorňuje Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz. „Pozitivních predikcí o vývoji ekonomiky přibývá, inflace se snižuje, nezaměstnanost zůstává nízká a řadě profesí rostou platy. Kupní síla domácností se tedy pomalu zotavuje a s ní i poptávka po vlastním bydlení, které je mezi Čechy tradičně nejoblíbenější,“ dodává jednatel.
Starší byty lze koupit stále výrazně levněji, než tomu bylo před rokem. V Praze se touto dobou prodávaly loni byty za 128 009 Kč/m2. Byt o rozloze 60 m2 lze tedy koupit o zhruba 0,6 milionu korun levněji. V Brně ukazují data na ještě výraznější meziroční pokles, a to na průměrných 11 procent. Byt v Brně o rozloze 80 m2 tak rodina či jedinec pořídí o více než 0,9 milionu korun levněji. V Ostravě došlo dokonce k 13% meziročnímu zlevnění a v Ústí nad Labem k 15%. To znamená možnou úspor na koupi přes 490 tisíc korun v Ostravě, resp. téměř 480 tisíc korun v případě Ústí nad Labem.
Další vlaštovkou pro rozhýbání trhu s bydlením by mohlo být zrušení jednoho z omezení ČNB v podobě parametru DSTI. Od července žadatelé o hypoteční úvěr nemusí splňovat podmínku, aby se úhrnem splátek všech svých úvěrů vešli do 45 % svých příjmů, resp. 50 % v případě žadatelů mladších 36 let. Největším omezením tak zůstane požadavek na vlastní úspory – limit LTV. „Nutnost mít naspořeno alespoň 20 % z ceny nemovitosti, resp. 10 % u žadatelů o hypotéku mladších 36 let představuje při aktuálních cenách bydlení a předpokladu případného dofinancování rekonstrukce nebo vybavení domácnosti stále značnou sumu, a tedy i překážku,“ říká Lumír Kunz.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Přichází boom bateriových úložišť. Asociace AKU-BAT a Solární asociace vydávají příručku pro bezpečnou instalaci, servis a recyklaci bateriových systémů
- YIT zahájila nový projekt Toivo Roztyly
- Startuje Evropský týden recyklace baterií
- Nevyžádané výzvy k prodeji nemovitosti vždy pořádně prověřte, Pozor na realitní šmejdy
- Má váš pes cestovní pas? Díky němu s vámi může na dovolenou po EU
- Stav zásob plynu v Česku pozvolna vystoupal téměř k 90% naplněnosti zásobníků, v porovnání s loňským rokem je nyní stav o 4,5 procentního bodu nižší