Nejen soláry. Umělá inteligence už řídí i tepelná čerpadla

Zdroj Pixaby

Umělá inteligence už dokáže efektivně řídit nejen provoz fotovoltaických panelů, ale i tepelných čerpadel. Tuzemská firma Somi, která se zabývá dodávkami chytrých řešení pro solární zdroje, už nabízí inteligentní řízení tepelných čerpadel na českém trhu. Zefektivní tak využití energie a sníží energetickou náročnost budov.

Tepelná čerpadla mohou být napojena na umělou inteligenci tak, aby jejich provoz byl optimalizován podle aktuálních podmínek. Systém Somi může například využít přebytky energie z fotovoltaických panelů k provozu tepelných čerpadel, což snižuje potřebu nakupovat energii z externích zdrojů.

Tepelná čerpadla jsou z hlediska energetické účinnosti ideální volbou, jelikož dokážou vytvořit mnohem více tepla, než kolik energie spotřebují. S inteligentním energetickým managementem se využití dostupné energie maximalizuje, a naopak se snižuje spotřeba externích zdrojů,“ říká výkonný ředitel Somi Václav Pávek.

Orientuje se podle aktuální ceny energie

Somi také může řídit provoz tepelných čerpadel v závislosti na aktuálních cenách energie na trhu. Pokud jsou ceny nízké, může systém zvýšit provoz tepelných čerpadel a naopak, pokud jsou ceny vysoké, může jejich provoz omezit.

Proti běžným tepelným čerpadlům jde takto s pomocí AI zvýšit efektivitu řádově o 10 až 30 procent. Systém tak dokáže nejen značně snížit náklady na vytápění a chlazení budov, ale zároveň přispět k ochraně životního prostředí.

"S ohledem na tlak ke snižování emisí skleníkových plynů se stále častěji uplatňují alternativní zdroje energie. Jedním z nejefektivnějších a nejekologičtějších řešení pro vytápění a chlazení jsou právě tepelná čerpadla," říká odborník.Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tiskové zprávy