Zásoby plynu v Česku k 29. 7. překročily 90 % kapacity zásobníků

Stav zásob plynu se v ČR opět navýšil, vyplývá to z dat zásob plynu pouze pro potřeby ČR.

Zásoby plynu v Česku za poslední týden stouply o 1,57 procentního bodu. Je to způsobeno převážně vyšším plněním a sníženou spotřebou plynu vzhledem k letnímu počasí.

Zásobníky byly k 29. 7. naplněny z 90,2 %, resp. činí 33876,2 GWhplynu. Ze statistiky týkající se zásob plynu určených pro spotřebu v Česku vyplývá, že při průměrné roční spotřebě by současné zásoby vydržely na 134 dnů. Při zohlednění zimní spotřeby pak 76 dnů. Pokud by se zásoby měly využít v zimním období pouze pro domácnosti, vystačily by na 292 dnů. Plnění zásobníků se poslední dny pohybuje nad úrovní 107,88 GWh. Spotřeba dle posledních dat dosáhla 0,1 GWh/den a stav zásobníků se pomalu a jistě blíží k celkovému naplnění.

Cena plynu ve virtuálním uzlu TTF je nyní na září je 27,39 EUR za MWh a na první kvartál příštího roku 50,26 EUR. S ohledem na velký rozdíl cen patrně již nelze plyn levně nakoupit v srpnu a draze prodat na začátku příštího roku právě kvůli vyčerpání smluvních kapacit zásobníků.

Naplněnosti dosáhly zásobníky naposledy v polovině listopadu 2022, od té doby docházelo převážně k poklesu. Největší kapacitou zásobníků disponuje RWEGas Storage s objemem 28 870 GWh. Jejich naplněnost se nyní pohybuje na zhruba 88,89 % k datu 29.7.

  Zdroje: zasobyplynu.cz, GIE (Gas Infrastructure Europe), AGSI or ALSI 

 

 

Jitka Vondroušková

Víceleté zkušenosti má Jitka Vondroušková z letectví a cestovního ruchu, turismu i administrativy ve státní správě a soukromém obchodním sektoru.

Autorství a editace pro Kurzy.cz a Bydlet.cz od února 2022. Zájmy cestování, zvířata, příroda a životní prostředí, četba a hudba.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tiskové zprávy