Zásoby plynu v Česku k 2.8. dosáhly téměř 91% kapacity zásobníků

 

Zásoby plynu v Česku k 2.8. dosáhly téměř 91% kapacity zásobníkůStav zásob plynu se v ČR opět navýšil, vyplývá to z dat zásob plynu pouze pro potřeby ČR.

Zásoby plynu v Česku za poslední týden stouply o 1,4 procentního bodu. Je to způsobeno převážně vyšším plněním a sníženou spotřebou plynu vzhledem k letnímu počasí.

Zásobníky byly k 2. 8. naplněny z 90,84 %, resp. činí 34026,3 GWhplynu. Ze statistiky týkající se zásob plynu určených pro spotřebu v Česku vyplývá, že při průměrné roční spotřebě by současné zásoby vydržely na 135 dnů. Při zohlednění zimní spotřeby pak 77 dnů. Pokud by se zásoby měly využít v zimním období pouze pro domácnosti, vystačily by na 298 dnů. Plnění zásobníků se poslední dny pohybuje nad úrovní 51,27 GWh. Spotřeba dle posledních dat dosáhla 0,1 GWh/den a stav zásobníků se pomalu a jistě blíží k celkovému naplnění.

Cena plynu ve virtuálním uzlu TTF je nyní na září je 29,13 EUR za MWh a na první kvartál příštího roku 48,405 EUR. S ohledem na velký rozdíl cen patrně již nelze plyn levně nakoupit v srpnu a draze prodat na začátku příštího roku právě kvůli vyčerpání smluvních kapacit zásobníků.

Naplněnosti dosáhly zásobníky naposledy v polovině listopadu 2022, od té doby docházelo převážně k poklesu. Největší kapacitou zásobníků disponuje RWEGas Storage s objemem 28 870 GWh. Jejich naplněnost se nyní pohybuje na zhruba 89,52 % k datu 2. 8. 


Zdroje: zasobyplynu.cz, GIE ( Gas Infrastructure Europe), AGSI or ALSI 

 


 O plynu si přečte více také zde.

Jitka Vondroušková

Víceleté zkušenosti má Jitka Vondroušková z letectví a cestovního ruchu, turismu i administrativy ve státní správě a soukromém obchodním sektoru.

Autorství a editace pro Kurzy.cz a Bydlet.cz od února 2022. Zájmy cestování, zvířata, příroda a životní prostředí, četba a hudba.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tiskové zprávy