Hypoteční sazba potřetí v řadě nepatrně zlevnila, stále ale zůstává vysoká nad šesti procenty

EKOSPOL, 9.8.2023

Hypotéky na začátku srpna potřetí v řadě nepatrně zlevnily, průměrná nabídková úroková sazba podle Swiss Life Hypoindexu klesla o pět bazických bodů na 6,19 procenta. Stále se projevuje prázdninový útlum, žádné výrazné změny to nejsou. Hypotéky se dál pohybují na nejvyšších hodnotách od devadesátých let minulého století.

Nejvýrazněji zlevnily v uplynulém měsíci hypotéky fixované na tři roky, a to o osm bazických bodů. U hypoték do 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) klesla průměrná sazba na 6,2 procenta a u hypoték pro mladé do 36 let (LTV nad 80 procent) na 6,48 procenta.O sedm bazických bodů se snížila průměrná sazba hypoték fixovaných na pět let. U hypoték s LTV do 80 procent klesla na 5,92 procenta a u hypoték pro mladé na 6,2 procenta. Pět bazických bodů odepsaly hypotéky s desetiletou fixací, a to na 6,03 procenta. Sazby hypoték fixovaných na jeden rok klesly pouze o jeden bazický bod, a to na 6,6 procenta.

Měsíční splátka mírně klesla, u průměrné hypotéky 3,5 milionu korun sjednané do 80 procent odhadní ceny nemovitosti se splatností 25 let nyní dosahuje 22 950 korun. To je o 118 korun méně než v červenci. Ještě před dvěma lety, kdy byla průměrná nabídková sazba 2,4 procenta, přitom splátka stejné hypotéky vyšla měsíčně o 7700 korun levněji. Za celý rok tak letos splátky vyjdou o skoro 100 tisíc korun více.

Hypoteční trh zásadně ovlivňují kroky České národní banky (ČNB). Úrokové sazby hypoték se totiž odvíjí od základních úrokových sazeb určovaných ČNB. Ta je už od loňského jara drží na stejné úrovni, dvoutýdenní repo sazba je už od 22. června 2022 sedm procent. Nic se na tom nezměnilo ani na posledním srpnovém zasedání Bankovní rady ČNB, která ponechala základní úrokové sazby na stávající úrovni. O snížení sazeb prý centrální bankéři ani nejednali.

Dokud však tyto sazby, od nichž se odvíjí komerční úvěry včetně těch hypotečních, zásadně neklesnou, zůstanou hypotéky stejně drahé a pro většinu domácností nedostupné. To zásadně ovlivňuje celý realitní trh, protože kupující s hypotékou vždy tvořili podstatný podíl na realitních transakcích. Nyní však výrazně převažují lidé, kteří nemovitost hradí vlastními zdroji. Dokud hypoteční sazby neklesnou alespoň na polovinu, situace se výrazně nezmění. Do té doby zůstane dostupnost vlastního bydlení velmi špatná.

RNDr. Evžen Korec, CSc.

Generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s.

EKOSPOL

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.

EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.

Více informaci na: www.ekospol.czNázory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Hypotéky