Meziroční snížení cen starších bytů vede k oživení realitního trhu.

Analýza realitní společnosti RE/MAX ukazuje, že prodejní ceny starších bytů v Česku meziročně klesly v průměru až o 13 procent. V důsledku tohoto poklesu dochází ve druhém čtvrtletí tohoto roku k oživení realitního trhu. Počty prodejů starších bytů se vrací na úroveň začátku roku 2021. Kromě nižších cen je příčinou také akceptace vyšších úrokových měr a využívání nemovitostí jako investičních nástrojů.

Na zdražování hypoték v roce 2022 měla výrazný vliv zejména vysoká inflace. Její průměrná míra za celý rok dosáhla 15,1 % – nejvíc od roku 1993, což se projevilo ve rekordním zdražení hypoték. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů se vloni ze 3 procent během několika měsíců vyšplhala až na 6 procent.


„Prodávají pochopili, že poptávka na realitním trhu v Česku šla dolů a akceptovali snížení ceny o 10 až 20 procent podle lokality, aby jejich nemovitost byla prodejná. Přesto však v dlouhodobém horizontu neprodělali, protože ceny nemovitostí se za předchozích pět let dramaticky zvýšily. V rámci sítě realitních kanceláří RE/MAX jsme proto zejména ve druhé čtvrtletí zprostředkovali stejný počet transakcí jako na začátku roku 2021,“ vysvětluje Jan Hrubý, generální ředitel realitní sítě RE/MAX Česko a Slovensko.

„Srovnání cen je provedeno pouze pro transakce uzavřené v první polovině roku 2022 a 2023, což umožňuje lépe porovnat, co se na trhu skutečně děje. Mezi jednotlivými regiony a segmenty jsou samozřejmě rozdíly, ale nejvíce klesly ceny bytů ve starších panelových domech v regionech, kde ceny dříve nejvíce rostly, například v okolí Prahy a Brna. Zajímavá je situace v Praze, kde ceny meziročně klesly o 14 %, ale u panelových domů v průměru o téměř 18 % a u cihlových jen o 12 %. Pokles je citelnější u větších bytů nad cca 70 m2 obytné plochy,“ doplňuje analytik a realitní znalec Iztok Toplak z RE/MAX G8 Reality


„Pro kupujícího s hypotékou znamená snížení ceny i nižší měsíční splátku, a to i přes vyšší úrokovou sazbu. Meziroční pokles cen bytů začíná slábnout. V Praze došlo už k nárůstu cen menších a středně velkých cihlových bytů. Ceny bytů v panelových domech v Praze klesly z maxima 113 tisíc korun za m2 v prvním čtvrtletí roku 2022 na současných 91 tisíc korun za m2. Tento pokles činí 19 % za období 5 čtvrtletí. V současné době jsou ceny stejné jako před 2 lety, “ uvádí analytik a realitní znalec Iztok Toplak z RE/MAX G8 Reality.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Bydlení rubrika