Zařízení dětského pokoje ovlivňuje chování vašich dětí - přinášíme tipy odbornice na psychologii barev

Zapojte děti do zařizování jejich pokojíčku, budou se pak o něj rády starat

Dětský pokoj by měl být především bezpečným místem, kde se děti cítí dobře. Jeho zařízení může zásadně ovlivnit schopnost jejich soustředění, ať už na hru nebo na práci.

A proto doporučujeme vybírat nábytek i doplňky společně s dětmi. Přeci jen je to jejich prostor a měl by reflektovat jejich názor a styl. Samozřejmě nemusíte přistoupit na vše, například obrovský plakát Spidermana nemusí být ta správná volba, už jen proto, že za půl roku se stane hrdinou vašeho dítěte pravděpodobně někdo jiný. Ale pokud děti necháte do výběru zasáhnout, dáte jim důvěru a zároveň určitou míru zodpovědnosti. Je prokázáno, že v takovém případě se děti o svůj pokoj lépe starají. „Věřte svým dětem a dejte jim důvěru i při výběru dekorací. Je jasné, že musíte jejich plány usměrňovat, ale částečné rozhodnutí nechejte na nich. Uvidíte, jak si budou výběru vážit“, dodává Irena Kotálová odbornice na psychologii barev z neziskové organizace Srdcem Robinson.

Doporučujeme vybrat část pokoje, kterou si mohou plně zařídit a vyzdobit sami – například koutek na spaní. Možná vám povlečení, které si vyberou nebude úplně sedět, ale spát v něm budou ony a věřte, že si ho také daleko raději ustelou.

Pohrajte si s barvami

Často se setkáváme s výrazně barevnými pokojíčky. Ohledně barev ale buďte opatrní, velmi ovlivňují naši náladu a nastavení, proto je vhodné se na velkých plochách vyhnout výrazným barvám a kontrastům. Ač se to nezdá, špatně zvolené barvy mohou narušovat soustředění i spánek.

Ideální je používat pastelové tóny v zelené, modré, žluté, pudrové růžové barvě v kombinaci s přírodními barvami jako je hnědá nebo krémová. Do pokojíčku rozhodně nedoporučuji šedou barvu, která dětem bere energii a radost“, říká k volbě barev Irena Kotálová,

Výrazné barvy unesou doplňky

Naopak kontrastní a výraznější odstíny barev mohou být na doplňcích, třeba na polštářcích nebo můžeme zvolit výrazné obrázky na zdi, případně zajímavé rámečky. „Doplňky mají tu výhodu, že je za poměrně malé náklady můžete snadno vyměnit, pokud se okoukají nebo se populární barvou vašich dětí stane nějaká jiná“, přidává tip Irena Kotálová.

Hezkým doplňkem do dětského pokoje jsou také tapety. Výraznou tapetu doporučujeme použít jen na jednu stěnu a zbytek stěn buď vymalovat nebo použít decentní jednobarevnou tapetu se strukturou nebo jemným vzorem.

Myslete na okna

Rodiče často zapomínají na vhodně zvolené zastínění oken. Je třeba, aby děti měly přes den dostatek světla, především v pracovní části, a na noc naopak dostatečné zatemnění. Není vhodně do dětských pokojů používat například rolety den a noc, které přes den ubírají světlo a pokoj svým technickým vzhledem rozhodně nezútulní. Vhodné jsou zatemňující látky na závěsy a lehké vzdušné záclony. Domácí textilie umí udělat velkou službu nejen v praktičnosti, ale i v designu. Pokud to zdravotní stav dítěte dovoluje (netrpí žádnou alergií), určitě pokoj zateplete látkami – zajímavým kobercem, závěsy a záclonami nebo polštářky. Pokoj dostane příjemnou atmosféru, a navíc také lepší akustiku. A navíc je připraven na jednoduchou změnu, až děti povyrostou a změní se jim vkus.

BOX

Změny pokojíčku za minimum nákladů

Rychlé rady Ireny Kotálové, odbornice na psychologii barev z neziskové organizace Srdcem Robinson

1. obrazová tapeta na zeď

2. dekorační polštářky

3. barevné, ideálně zatemňující, závěsy

4. kusové koberce

5. změna povlečení, přehozu přes postel

Srdcem Robinson

Srdcem Robinson je nezisková organizace, která pomáhá rodinám se zdravotně znevýhodněnými dětmi žít život naplno. Přináší naději a úsměv dětem a dospívajícím s vážnou diagnózou a podporujeme i ty, kteří se o ně v nemocnicích bezprostředně starají. Organizace nejen pomáhá pacientům a jejich rodinám, ale školí i personál starající se o ně a poskytuje jim psychologickou péči.

Její zakladatelkou je Tereza Robinson, která má sama zkušenosti s péčí o vážně nemocné dítě. Tereza je bývalá reportérka, nyní vyhledávaná rodinná koučka, mentorka a sociální poradkyně.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Bydlení rubrika