Hvězdárna zve na Meteorickou noc - v sobotu 12. srpna 2023 - očekáváme maximum meteorického roje Perseid (Slzy svatého Vavřince)
jh.cz, 11.8.2023

V noci z 12. na 13. srpna očekáváme maximum meteorického roje Perseid (Slzy svatého Vavřince). Předpokládaná frekvence je v průměru až 100 meteorů za hodinu. Hvězdárna a planetárium prof. Františka Nušla si tak připravila program a zve na meteorickou noc.
Program:
17:00 – 20:00 - prohlídka kopule, výklad k dalekohledům a workshop pro děti.
18:00 a 20:00 - pořady v planetáriu.
Od 21:30 - pozorování noční oblohy.
Samotné meteory dalekohledy sledovat nebudeme, protože záběr dalekohledů na obloze - zorné pole - je velmi malé, proto při koukání do okuláru nám meteor pouze prolétne během zlomku sekundy před okem a je pryč. Ale pokud počasí dovolí, po setmění uvidíme mnoho zajímavých objektů, včetně planety Saturn. Přitom ale jistě prolétne a zazáří nad našimi hlavami mnoho meteorů, jasných i těch méně jasných, tedy si budeme moci vychutnat krásu letošních Perseid.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Hodnocení článku
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Věda Plus: Jak se za poslední léta vyvinula léčba roztroušené sklerózy? (audio)
- BCP a Alzheimer: Přírodní terpen jako naděje pro mozek
- Radioporadna: Vypěstovat své houby není žádná věda. Spíš zábavné dobrodružství (audio)
- Zhoršený zrak ovlivňuje paměť i psychiku seniorů: Neléčený šedý zákal může být rizikovým faktorem pro rozvoj demence
- Otevírá se prostor pro masivní využití mobilních bateriových úložišť. Jaké jsou jejich možnosti v praxi?
- Co obnáší přeměna chalupy na nízkoenergetickou stavbu (29.5.2025)