Jak obnovit dřevěný zahradní nábytek

Na ošetření nábytku ze dřeva pomocí speciálních olejů či vosků je dobré myslet už při jeho pořízení. Jako každý přírodní materiál totiž vysychá nebo absorbuje vlhkost, což výrazně ovlivňuje jeho vzhled a životnost. Pokud se tak nestalo, stále nic není ztraceno, nový nátěr opět dodá nábytku lesk a krásu.

Příprava povrchu čističem

Existují dvě možnosti, jak pomoct zašedlému dřevu. Jednou z nich je čistič na dřevo, druhou je zbroušení dřeva. „Čistič na dřevo se nanese štětcem a po dobu přibližně jedné hodiny se nechá působit. Dřevo ho vsákne, čímž se obnoví kresba dřeva. Pokud místy zůstaly šedé fleky, nátěr opakujte,“ říká Monika Linghartová, odbornice z oddělení laků v projektových marketech Hornbach. Když je vše v pořádku, opláchne se dřevo vodou. Lze tak učinit pomocí zahradní hadice nebo vysokotlakého čističe. Před dalším postupem se nechá nábytek uschnout ve stínu.

 

Zbroušení

Zašedlý vzhled dřeva jde odstranit také zbroušením. „Pro pokračování v aplikaci lazury, je nezbytné ošetřit dřevo impregnací proti houbám a škůdcům. U nábytku v chráněném závětří stačí natřít hladké povrchy jednou a v řezu dvakrát,“ upřesňuje specialistka. Nábytek umístěný na jihozápad je nutné natřít minimálně třikrát

Nátěr dřeva

Jsou tři možnosti ošetření venkovního dřevěného nábytku – olej, lazura a lak. Dřevo se dělí podle druhu na tvrdé, cizokrajné a měkké, dále podle nutnosti údržby a variant odstínů.

 

Tvrdé a cizokrajné dřevo

Oba druhy dřev (například dub, buk či teak) se obecně doporučuje napouštět olejem. Lakovat lze pouze buk. Výjimkou je i dub, který lze natřít pouze podlahovým lakem. Z důvodu vysokého obsahu třísloviny ošetřujte cizokrajné dřevo výhradně olejem. „Pokud se i přesto rozhodnete tuto dřevinu ošetřit lazurou, dopadne to nejspíše popraskáním povrchu a odpadáváním šupin lazury. K tomu dojde přibližně během 3 měsíců,“ upozorňuje Monika Linghartová. V případě použití oleje je nutno nábytek ošetřit dvakrát za rok – před sezonou a na konci sezony, jinak dojde k zašednutí. 

Měkké dřevo

Tenkovrstvá lazura je nejlepší ochranná vrstva pro měkké dřevo (například smrk, borovice nebo modřín). Silnovrstvá lazura se nedoporučuje, například u židlí dochází při vstávání k pocitu přilepení. „Pokud chcete svůj nábytek odlišit barevným odstínem, není to žádný problém. Postupuje se ovšem jinak. Nejdříve se dřevo namoří barevným mořidlem do požadované barvy a po zaschnutí se natře vrchním lakem. Tím se docílí ochranné vrstvy až na dobu sedmi let,“ říká Monika Linghartová z Hornbachu.

Nevýhodou je cenová náročnost. Lazuru lze použít pouze pro masivní dřevo, ale ne na dýhu. Nemá totiž dostatečnou hloubku pro prolnutí do dřeva, a dojde tak k jejímu znehodnocení.

TIP odbornice: Čistič na dřevo a WPC nejen důkladně vyčistí všechny dřevěné povrchy s velkým účinkem, ale zároveň i odpuzuje nečistoty. Hutná struktura přípravku zaručuje po smíchání s vodou dostatečné pěnění i při použití malého množství. S přehledem odstraní mechy, původní olejové nátěry i zašedlý nádech dřeva. Výrobek lze použít jak na zahradní nábytek, tak například na terasu.


Hornbach

Společnost HORNBACH je nezávislá, rodinná společnost, založená v roce 1877 a jako jediná v segmentu stavebních marketů má za sebou historii sahající přes šest generací. Společnost v současné době provozuje 158 stavebních a zahradních marketů v devíti evropských zemích, z toho 10 v České republice.

Koncept prodeje a sortiment výrobků jsou plně orientovány na potřeby zákazníků, kteří realizují své projekty, a také na profesionály. HORNBACH svým zákazníkům zaručuje trvale nízké ceny a zajišťuje si tak prvenství ve svém oboru. Četné nezávislé testy a studie potvrzují vysokou kvalitu poskytovaného poradenství a také výborný servis.

Společnost Hornbach je průkopníkem v oboru, neboť právě ona otevřela první kombinovaný stavební a zahradní market (1968), první velkoplošný „stavební hobby market“ (1980) a první stavební market s integrovaným Drive-in centrem (2003). Těmito kroky opakovaně dokládá svou schopnost inovovat. HORNBACH je několik desítek let významným zaměstnavatelem, v současné době se na úspěchu firmy podílí přibližně 20 000 zaměstnanců, z toho více než 1 500 v České republice.

Více informací na: www.hornbach.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Zahrada