Zoo Zlín otevřela novou expozici Kerala, návštěvníky zavede do Indie

zlin.eu, 11.9.2023

Zlín - Zlínská zoo představila v sobotu 9. září další novinku. Expozice Kerala vznikla proměnou původní asijské voliéry a rozšířením výběhu medvědů pyskatých. Zahrada ji pojmenovala podle svazového státu v jižní Indii, který patří mezi přírodní perly Indie a celého Orientu. Pro návštěvníky ji slavnostně otevřeli velvyslanec Indické republiky Hemant Harishchandra Kotalwar, primátor města Zlína Jiří Korec a ředitel Zoo Zlín Roman Horský.

Novou Keralu návštěvnici objeví v asijské oblasti zooparku. „Pro zvířata jsme zde připravili nadstandardní chovatelské podmínky a maximální prostor, pro návštěvníky jsme pak nachystali opravdu výjimečné pojetí celé expozice. Chceme lidem dopřát pocit, že vstoupili do indického chrámu a z bezprostřední blízkosti pozorují místní zvířata. Sochy boha Ganéši, chrliče v podobě draků, vyřezávané mohutné vstupní dveře, obložení z přírodního lateritu, indická hudba, vonné tyčinky, to vše nám pomáhá vytvořit autentický zážitek. Věříme, že zlínská Kerala se zařadí mezi oblíbené a vyhledávané expozice a možná bude inspirovat i k návštěvě té indické,“ přiblížil expozici ředitel zoo Roman Horský.

Velvyslanec Kotalwar při ocenění expozice, kterou označil za jedinečnou, připomněl podnikatelské aktivity Tomáše Bati v Indii. „Továrník Baťa začal podnikat v Indii před sto lety a na jeho počest bylo pojmenováno i město v západním Bengálsku na východním pobřeží Indie. Keralu proto vnímám také jako pokračování tohoto odkazu a také spolupráce mezi Indií a Zlínem. A velmi bych si přál, aby se dále rozvíjela. Do indické Keraly každoročně zavítá přes milion návštěvníků. Přeji proto zlínské zoo, aby stejný počet jednou zamířil i do tohoto nádherného areálu,“ pronesl velvyslanec.

Na pojetí Keraly upozornil také primátor Jiří Korec, který ocenil ekonomickou úspěšnost zoo. „Díky skvělému nasazení ředitele Romana Horského a celého jeho týmu máme ve Zlíně nejsoběstačnější zoologickou zahradu České republiky,“ uvedl Korec.

A co návštěvníci Keraly uvidí? V rozhlehlé voliéře, která měří na délku 40 a na šířku 25 metrů, žijí zástupci mokřadních druhů asijských ptáků. Nový domov tady má vzácný marabu indomalajský, nesyt bílý a indomalajský, pelikán skvrnozobý nebo pižmovka bělokřídlá. Pro medvědy pyskaté zde navíc vznikl odpočinkový brloh, který se propojil se stávajícím výběhem a umožní vidět medvědy i v zimním období.

 

Zdroj: Zoo ZlínSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky