Cannage neboli vzor ratanového výpletu je stále populární

Redakce, 12.9.2023

Cannage je technika výpletu rámu ratanovým rákosem. Používají se při ní stonky ratanové liány z tropů jihovýchodní Asie, především Indonésie, Filipín a Malajsie. Tato liána má stonek silný pouze několik centimetrů a dlouhý až 100 metrů. Dřevo má velmi světlou barvu, která připomíná dřevo lipové.

Inspiraci a foto přináší web www.perdonahome.cz

Ratan se někdy zaměňuje s bambusem, ale ten je naprosto odlišný. Zatímco bambus je pevný, dutý a roste vzpřímeně, ratanová liána je velmi pružná. Právě její elasticita dává ratanovému materiálu rozmanité využití v nábytku či doplňcích.

Tradiční technika cannage se používá především k výpletu sedací a opěrné části židlí. Pruty se ručně paličkují v sestavě dvou vertikálních sloupků a dvou horizontálních řad, které tvoří pevný základ výpletu. Poté se výplet zarovná hřebenem, aby se vytvořily rovné a identické čtverce. Takto připravená výplň se protká dvěma uhlopříčkami, což na konci vytvoří typický šestihranný vzor.

Vzor typický pro ratanový výplet je v dnešní době nesmírně populární. Objevuje se v kolekcích světových návrhářů a značek na porcelánu, nábytku, ale třeba i tapetách,“ upozorňuje Gabriela Schinkario, specialistka na interiérový design butikového e-shopu PerdonaHome.cz.

Inspiraci a foto přináší web www.perdonahome.cz

Inspirací se stala také pro kolekci nabídku Cane od francouzské značky Red Edition. Jednotlivé kousky skvěle podtrhnou atmosféru interiérů s vysokými stropy. Vysoce kvalitní materiály, francouzský šarm a sofistikovaný design v sobě prolínají styl koloniální a art deco.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Interiéry