Na sobotní svátek 28. října budou velké obchody zavřené, děti budou mít víkend delší o dva dny prázdnin, a my všichni o hodinu – končí letní čas

Podzim je v plné síle a začíná se to ukazovat i na počasí, ochlazení začíná probarvovat stromy a my abychom měli deštníky v pohotovosti. Už teď se v obchodech provokativně nakrucují první čokoládoví Mikulášové a adventní kalendáře, protože z pohledu obchodníků jsou zima a Vánoce vlastně za rohem.

Za sebou máme příjemné Mariánské léto (na konci léta a začátku podzimu) i babí léto (až do období kolem sv. Václava, proto se mu také říká Svatováclavské), které přinesly převážně teplé a suché počasí. Vyhlídky zdaleka tak hřejivé nejsou. 

Potvrdí nám to i konec letního času. V noci ze soboty 28. října na neděli 29. října nás čeká změna času - budeme si posouvat ručičky hodin o hodinu zpět. Víkendová noc bude díky tomu o hodinu delší.

Zkracování dne a ubývání světla sebou přináší kromě sezóny respiračních chorob i únavu. Jsme tak určitě všichni rádi za každý státní svátek, který přináší nějaký ten den volna navíc. Bohužel ale nejbližší říjnový svátek – Den vzniku samostatného československého státu 28. října – letos připadne na sobotu, takže na prodloužený víkend se můžeme těšit až v listopadu (17. listopad je v pátek). A jak stanoví zákon, budou v tento den zavřené obchody.

Týká se to všech obchodů s prodejní plochou větší než 200 m2 - otevřeno mohou mít menší obchody, a bez ohledu na prodejní plochu lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích, nádražích a ve zdravotnických zařízeních. 

Děti budou mít poslední říjnový víkend delší, protože ve čtvrtek 26. a v pátek 27. října je čekají dvoudenní podzimní prázdniny (další pak budou už ty vánoční). 

Markéta Höfferová

Markéta se stará o BIG Experta již od doby krátce po jeho začátku - podílí se na něm již od roku 1994. V redakci Kurzy.cz pracuje od ledna 2008.

Kromě témat spojených s kapitálovými trhy se zajímá o kulturu (především výtvarné umění), historii a s nimi spojené osobnosti.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky