Propan si lidé pořizují po odstávce starého kotle, při přechodu z drahé elektřiny, ale i do novostaveb. Kolik stojí LPG vytápění? A s jakou investicí je potřeba počítat?

Redakce, 1.11.2023
podzemka

LPG vytápění se díky stabilní ceně stává zajímavým řešením pro stále širší okruh uživatelů. Během plynové krize totiž cena topného propanu nepodléhala dramatickým výkyvům jako zemní plyn nebo elektřina. Díky vysoké výhřevnosti jde o zdroj energie předurčený pro starší méně zateplené domy. Co obnáší přechod na vytápění čistým propanem a kolik to stojí?

Plynové topení patří mezi energeticky nejúčinnější technologie vytápění. Moderní kondenzační kotle dokáží pracovat s účinností až 108 %. Plyn je navíc i velmi vhodnou a ekologickou náhradou starých kotlů na tuhá paliva, jejichž provoz bude v příštím roce zakázán.

Díky zásobníkům na LPG mohou výhody plynového topení využívat i obyvatelé lokalit, v nichž není možné připojení k plynové distribuční síti. Cenové turbulence během plynové krize ovšem učinily LPG cenově výrazně konkurenceschopné ostatním palivům. Jeho cena totiž ani po započtení DPH, dopravy a distribučních poplatků nedosáhla díky nezávislosti na Rusku stropu, který musel být uplatněn v případě zemního plynu.

„Aktuálně se konečná cena čistého propanu dodávaného autocisternou do zásobníku umístěného poblíž vytápěného objektu pohybuje okolo 2,4 Kč/kWh. Levnější bývá propan stejně jako tuhá paliva během letních měsíců, kdy je nově možné si výhodnější cenu zafixovat,“ říká Jiří Karlík, odborník na LPG a generální ředitel společnosti Primagas. „Zákazník navíc nemusí platit jednorázově za celou dodávku paliva, nýbrž zálohově. Propan tak v sobě díky možnosti předzásobení, sezónní slevy a současně rozložení platby za energii do celého roku kombinuje výhody tuhých paliv a zemního plynu,“ dodává odborník.

I když jsou propanové zásobníky primárně určeny jako alternativy pro neplynofikované lokality, v současnosti není výjimkou, když odběratel upřednostní instalaci plynového zásobníku před budováním zcela nové přípojky zemního plynu. Její zřízení totiž může být neúměrně drahé a cenou znatelně předčit pořízení propanového zásobníku.

Stále vysoká a volatilní cena zemního plynu, ale i skutečnost, že mnohdy nevzniká nová plynofikace v horských či chatových oblastech ani v satelitech okolo velkých měst, má pak za příčinu, že propanové vytápění často volí i majitelé novostaveb. „Mezi novými zákazníky letos evidujeme přibližně stejný podíl těch, kteří mění starý kotel na tuhá paliva, řeší vytápění novostavby nebo přechází na kapalný propan z momentálně drahé a cenově nestabilní elektřiny,“ potvrzuje odborník .

Výše konkrétní investice do propanového vytápění je samozřejmě značně individuální záležitostí. K významnějším položkám celkových nákladů patří zejména projektová dokumentace, instalace plynového potrubí a napojení zásobníku na kotel či terénní úpravy a samozřejmě instalace samotného zásobníku i jeho doprava. Dobrou zprávou je, že propanový zásobník si odběratel nemusí pořizovat do svého vlastnictví. Kromě investice v řádech vyšších desítek tisíc korun se tak odběratel vyhne starostem ohledně servisu a revizí.

Zásobník na kapalný propan si zákazníci běžně pronajímají od dodavatele, a to za ceny, které jsou zanedbatelné ve srovnání s fixními platbami za zemní plyn nebo elektřinu,“ upřesňuje Jiří Karlík a dodává, že k instalaci běžných zásobníků u rodinných domů není nutné stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu, postačí územní souhlas. Celý proces instalace od úvodní konzultace ohledně konkrétního technického řešení až do prvního naplnění zásobníku kapalným plynem se obvykle vejde do tří měsíců.

Uvažujeme-li propanové vytápění rodinného domu s vytápěnou plochou mezi stem a dvěma sty metry čtverečními, celková investice tzv. „po kotel“ začíná při započtení všech dílčích prací a materiálu asi na 60 tisících korun. Vyplývá to z kalkulace typizované investice společnosti Primagas, u které lze počítat s mírným zlevněním v souvislosti s nižší sazbou DPH od 1. 1. 2024.

Kalkulace nezahrnuje případné individuální úpravy topného systému (např. výměnu radiátorů nebo nové podlahové vytápění) ani pořízení nového kondenzačního kotle, kde se cena může značně lišit dle preferencí zákazníka. I s montáží je každopádně třeba počítat minimálně s padesátitisícovou částkou. Pokud ale někdo již topí nebo topil zemním plynem a rozhodne se přejít na propan, může využít stávající plynové spotřebiče, vč. původního kotle. Je však třeba provést tzv. přetryskování pro jiný výhřevnější typ plynu.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky