Čas zablácených pacek je tu. Jak na správné koupání psa?

Redakce, 20.11.2023
pes ilustrační

Psí koupele mnohdy nebývají populární jak u samotných chlupáčů, tak jejich páníčků. Období chladných měsíců však vzhledem ke své obvyklé blátivosti nutnost čtyřnohého přítele vykoupat zvyšuje. Na co je potřeba myslet, když přijde čas na důkladnou psí očistu? Proč nepoužívat „lidská“ mýdla ani šampony? A jak psovi celý proces zpříjemnit?

U řady pejskařů se období od listopadu do jara netěší příliš velké oblibě. Z většiny procházek se totiž jejich chlupáč vrací přinejlepším jen mokrý – ovšem velice často spíše zablácený. Mokré lesní a polní cesty, kaluže, deštěm změklý a zabahněný trávník, to vše znamená, že si pes z výletu odnese poměrně dost špíny. Vlhkého a špinavého byste samozřejmě svého parťáka nechávat neměli, takže nezbývá než se chopit ručníku a čistit a sušit. Ale někdy je v takových případech jediným řešením koupel.

Příliš časté namáčení kazí srst i lipidovou ochrannou vrstvu

Hodí se poznamenat, že časté koupání psům nesvědčí. Jejich kůže je totiž citlivější než ta lidská a je pokryta lipidovou vrstvou, která ji chrání před vnějšími vlivy a vysušením. „Přílišné namáčení může způsobit, že se tato ochranná vrstva ztenčí, navíc kvůli němu může psí srst začít ztrácet svou samočisticí schopnost. Pes tak začne více zapáchat, což majitele pravděpodobně přiměje k tomu jej znovu a znovu mýt v čím dál kratších intervalech a vzniká začarovaný kruh,“ upozorňuje Bedřich Synek, ředitel společnosti PetExpert, která se specializuje na pojištění domácích mazlíčků. Koupel by tudíž měla být až nejkrajnějším řešením, jak pejska špíny a zápachu zbavit.

Příjemně teplá voda, vhodný šampon…

Při koupání psa je důležité dodržovat několik zásad. Teplota vody by měla zhruba odpovídat tělesné teplotě mazlíčka, tedy kolem 38 až 40 ºC. Nenapouštějte jí moc, aby se pes nebál. Na běžnou špínu obvykle stačí psa namočit a očistit rukou, pokud však sáhnete po šamponu, zásadně nepoužívejte „lidský“. Ten by mohl psovi způsobit podráždění kůže, alergickou reakci, svědění, lysiny nebo v nejhorším případě i zánět kůže. Totéž platí i pro lidské mýdlo. „Na trhu je dnes dostupná řada speciálních psích šamponů, seženete i mimořádně šetrné přírodní přípravky, které jsou vhodné i pro psí alergiky. Na kvalitě nedělejte kompromisy, ušetříte si tak mnoho potíží a dost možná i návštěvu veteriny,“ doporučuje Bedřich Synek.

… a hlavně protiskluzová podložka

Vody při koupeli nenapouštějte moc, aby se pes nelekl, že se utopí. Pokud psa hodláte umývat ve vaně nebo umyvadle, je lepší si vodu napustit předem a pak do ní psa postavit – někteří chlupáči se totiž bojí zvuku vody stříkající z kohoutku. Strach jim může nahánět i sprcha, takže je lepší vzít si k ruce menší nádobu, do ní vodu nabírat a jemně mazlíka polévat. Velkým pomocníkem pak bývá protiskluzová podložka, díky které se pejsek na jinak kluzkém povrchu vany cítí stabilněji. Umývat byste chlupáče měli začít od nohou, pokračovat přes hrudník a břicho a pak až na záda. Krk a hlavu si nechejte až nakonec a dávejte si velký pozor, aby se voda, a zejména šampon nedostaly psovi do uší a do očí. Šamponu nepoužívejte moc, naneste si jej na ruce, napěňte ho a pěnu vmasírujte do srsti. Přípravek nechejte chvíli působit a poté jej opravdu důkladně smyjte. Zbytky šamponu v srsti a na kůži by totiž mohly způsobit dehydrataci pokožky. Nakonec čtyřnohého parťáka nechte oklepat se a ručníky jej pečlivě vysušte.

Proč je dobré mít po ruce kartáč

Řada psů nemá koupání ráda, takže je důležité učinit z ní co nejméně stresující zážitek. Nespěchejte, nechte psa zvyknout si na prostředí vany i pobyt ve vodě. Začne-li panikařit, umývání přerušte, uklidněte ho. Až se zklidní, pochvalte ho, dejte mu pamlsek a pokračujte. Dobrým způsobem, jak psa před koupelí zklidnit a pozitivně ho naladit je vyčesávání. Většina psů kartáčování miluje, protože je zbavuje svědění a nabízí jim příjemnou masáž a prokrvení kůže. Navíc s pomocí kartáče uvolníte nejhrubší špínu, odstraníte odumřelé chlupy a volné chuchvalce srsti, srovnáte zacuchanou srst a také umožníte případnému šamponu lépe se dostat až k pokožce. Pravidelné kartáčování dokonce srst pomáhá čistit, takže jím můžete snížit potřebu pejska koupat.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky