Krátké zprávy: ČEZ, KB, podmínky k hypotékám, převážení indexů

Research, 30.11.2023

ČEZ: Vláda schválila téměř zdvojnásobení těžebních poplatků za těžbu hnědého uhlí. ČEZ ročně vytěží 18 milionů tun hnědého uhlí, navýšení licenčních poplatků by podle našich odhadů mohlo stát ČEZ cca 200 mil.. Zprávu tak hodnotíme mírně negativně. 

Komerční banka včera po uzavření trhu oznámila, že navýšila svůj regulatorní kapitál Tier 2 o 100 mil. EUR prostřednictvím podřízeného úvěru od Société Générale, majoritního akcionáře společnosti. Úvěr má 10letou splatnost s call opcí ve prospěch KB po 5 letech, s úrokovou sazbou EURIBOR 3M plus 2,82 %. Informaci hodnotíme neutrálně. 

ČNB včera oznámila, že ponechala sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 2 %. ČNB ponechala nastavené horní hranice ukazatele LTV u hypotečních úvěrů na 80 %, resp. 90 % nicméně deaktivovala s účinností od 1. ledna 2024 horní hranici ukazatele DTI (debt-to-income). Zátěžové testy podle ČNB prokázaly, že finanční sektor v ČR zůstává odolný vůči zhoršenému ekonomickému vývoji. Informace lze hodnotit mírně pozitivně pro bankovní sektor s podporou hypoteční aktivity, která letos zůstávala pod tlakem s meziročním poklesem o 35% do října.

Dnes po uzavření trhu dojde ke převážení indexů MSCI. V ČR nejsou plánovány změny ve složení indexů. Lze ale očekávat zvýšené objemy obchodování, zejména na konci dne.

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Reality