Klidné Vánoce s pejskem? Hlídejte si výzdobu i talíře

Redakce, 6.12.2023
pes ilustrační

Trávit vánoční svátky i po boku čtyřnohých členů rodiny je samozřejmost. Pamatujte však na to, že váš sváteční domov může skrývat mnohá rizika. Na co vše si dát pozor, aby si váš pejsek užil pohodové Vánoce a abyste vy na Štědrý večer nemuseli hledat nejbližší veterinární pohotovost?

Jen máloco dodá Vánocům tu pravou atmosféru než neodmyslitelná výzdoba v čele s vánočním stromečkem. Máte-li však chlupatého parťáka, myslete při svátečním zdobení společného domova i na něj. Dekorace umisťujte tak, aby se k nim pejsek ideálně vůbec nedostal, a nemohl je tak shodit, poranit se o ně či je sníst. Pozor dávejte hlavně na skleněné dekorace a nejrůznější vánoční světýlka – za jejichž kabely s oblibou tahají hlavně štěňata –, ale také na umělý sníh. Ten by totiž mohl v případě pozření hafanovi způsobit řadu obtíží. Velké opatrnosti dbejte u svíček či vonných františků, kde hrozí nejen popálení, ale i nebezpečí polití se voskem nebo pozření. Myslete i na to, že psům může vadit aroma těchto oblíbených doplňků.

Rizikový je i samotný vánoční stromeček, ať už živý, nebo umělý. Kupované živé stromky jsou mnohdy chemicky ošetřeny, aby déle vydržely, a tyto chemické přípravky mohou u psa při kousání nebo olizování stromečku vyvolat otravu. I samotné nijak neošetřené jehličí může při pozření vyvolat trávicí potíže nebo poranit ústní dutinu. „Okolí stromku tedy kontrolujte a opadané jehličí hned vysávejte. U umělých stromečků jsou rizika podobná, syntetický plast, z něhož bývají vyrobeny, může obsahovat nebezpečné chemické přísady. Jak u živého, tak umělého stromku rovněž hrozí pád, pokud se kolem něj bude pes motat či na něj skákat. A jestliže dáváte živý stromek do stojanu s vodou, zakryjte jej, aby z něj chlupáč nemohl pít,“ radí Bedřich Synek, ředitel společnosti PetExpert, která se specializuje na pojištění domácích mazlíčků a jejímž pojistitelem je ČSOB Pojišťovna.

O své vánoční dobroty se s chlupáčem nedělte

K Vánocům samozřejmě patří i dobré jídlo a pití, mějte ale na paměti, že co je dobré pro vás, nebývá dobré pro vašeho pejska. Ať už kouká sebevíce smutně, o štědrovečerní večeři se s chlupáčem nedělte. Třeba takový tučný bramborový salát s majonézou může přivodit „jen“ průjem, ale i slinivkový záchvat. Opatrní buďte i během příprav jídla, například spolknuté kapří šupiny snadno způsobí zácpu.

Cukroví je pak kapitola sama o sobě. „Obsahuje velké množství čokolády, cukru, kakaa, ořechů či rozinek. Nic z toho psímu zažívacímu traktu nedělá dobře, čokoláda, rozinky a některé druhy ořechů jsou pro ně dokonce jedovaté. Pokud tedy byť jen výjimečně dáme hafanovi naše cukroví ochutnat, můžeme mu tím způsobit i velké zdravotní potíže. A hledat během svátků veterinární pohotovost není zrovna příjemné,“ varuje Bedřich Synek ze společnosti PetExpert, která se také věnuje osvětě v péči o zvířecí parťáky.

Chcete-li svého pejska na Vánoce pohostit – a zaměstnat, aby na vás během večeře nedělal pověstné psí oči –, jednoduše mu naservírujte jeho oblíbené běžné jídlo a místo cukroví oblíbený pamlsek. Anebo mu upečte cukroví vlastní. Není to vůbec složité, inspirovat se můžete třeba recepty, které najdete na konci článku.

Hlídejte stuhy z dárků, ale i příliš hlučné návštěvy

Až se na Štědrý večer sejdete s rodinou u stromečku, váš zvířecí parťák určitě bude chtít asistovat u rozbalování dárků. Šustění a trhání papíru, krabice, které se dají cupovat, nové vůně… Jak by také odolal, že? Na vás je pohlídat ho, aby nesnědl, co nemá, hlavně kus provázku nebo stuhy.

Někdy bohužel vše neuhlídáme a veterinární pohotovost musíme navštívit i během Vánoc. V takových chvílích se můžete spolehnout na pojištění od PetExpert, které vašemu mazlíčkovi zajistí tu nejlepší možnou péči a vám ušetří peníze a starosti.

Myslete i na to, že sváteční ruch nemusí váš pejsek prožívat zrovna spokojeně. Někteří psi mají rádi svůj klid. Četné návštěvy, zejména jsou-li jejich součástí rozdováděné děti, pro ně tak nemusejí být příjemné. Vnímejte svého zvířecího parťáka a dopřejte mu vlastní prostor a odpočinek v pelíšku na místě, které zná a je pro něj bezpečné.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky