Ceny bytů podle podlaží. Jak to je ve skutečnosti? - analýza téměř 100 000 bytů prodaných a pronajatých prostřednictvím realitní sítě RE/MAX

Rozsáhlá analýza téměř 100 000 bytů prodaných a pronajatých prostřednictvím realitní sítě RE/MAX odhaluje zajímavé trendy jak se liší ceny bytů, podle tohoto v jakém patře se nacházejí. Často se uvádí, že byty v přízemí bývají o 20-40 % levnější a nájemné v nich je o 10-20 % nižší než u běžných cen. Čísla z transakcí potvrzují, že v posledních letech byly přízemní byty levnější než v ostatních podlažích. Přibližně 1/5 bytů je prodána a pronajata v přízemí. Podobný podíl je v podkroví.

„Při rozhodování o pořízení nebo pronájmu nemovitosti se zájemci rozhodují nejen na základě ceny, lokality, rozměru, stáří nebo vybavení bytu. Roli hraje také umístění bytové jednotky v patře a to je samozřejmě projevuje i konečné ceně. Empirická data potvrzují, že byty v přízemí jsou v průměru o 7 procent levnější než ve vyšších patrech a byty v podkroví až o 9 procent., zejména v domech, kde není výtah,“ vysvětluje analytik realitní makléř Iztok Toplak ze společnosti RE/MAX G8 Reality.

O Vyšší patra: dražší, ale s výhodami

Výhody: Menší hluk, panoramatický výhled, vyšší bezpečnost, více slunečního světla, méně škůdců, a často exkluzivní terasy nebo balkony.

Nevýhody: Vyšší cena, obtížnější přístup, omezené možnosti evakuace, možné problémy se stavem budovy – poškozená střecha může přímo ovlivnit stav bytu.

Cenový trend: Byty ve vyšších patrech jsou často dražší kvůli kvalitě života, kterou nabízejí.

O Přízemní byty: dostupnější a s pohodlím

Výhody: Snadný přístup, nižší náklady, často přímý přístup k venkovním prostorám.

Nevýhody: Větší hluk, vyšší pravděpodobnost škůdců.

Cenový trend: Přízemní byty jsou cenově dostupnější, ale mají své kompromisy.

O Střední patra: vyvážená volba

Výhody: Stabilní účty za služby, lepší přístup než ve vyšších patrech, výhled.

Nevýhody: Hluk od sousedů.

Byty v patrech bez výtahu jsou obvykle levnější.

Co ukazuje analýza?

Analýza téměř 100 000 realizovaných prodejů a pronájmů v ČR obecně potvrzuje, že v posledních letech byly přízemní byty levnější než v ostatních podlaží, s výjimkou podkroví.

 

Přibližně 1/5 bytů je prodána a pronajata v přízemí. Podobný podíl je v podkroví.Zde je pohled na podíl prodaných a pronajatých bytů na podlaží.


Přízemní byty: V průměru o 7 % levnější než byty v horních patrech. 

Byty v podkroví: V průměru dokonce levnější o 9 % než ostatní byty.Z analýzy vyplývá, že byty v přízemí jsou v průměru prodávány o 7 % levněji, zatímco byty v podkroví mají o 9 % nižší ceny. Tato zjištění vyvracejí běžně přijímané mýty o extrémních rozdílech v cenách. Zatímco se obecně očekává, že byty v přízemí budou znatelně levnější, realita ukazuje, že tento rozdíl není tak markantní.

Naopak podkrovní byty, které jsou často vnímány jako atraktivnější, se prodávají za ještě nižší ceny než byty v přízemí, což je výrazným protikladem k očekáváním.

To samozřejmě neplatí ve všech případech, protože podlaží jsou pouze jedním z mnoha faktorů.

Dalšími důležitými faktory, které ovlivňují cenovou hladinu, jsou: čtvrť, občanská vybavenost, velikost bytu, velikost oken, balkon, předzahrádka, dispozice a další obecné faktory související s lokalitou a také například dostupností do práce, školky, školy a do přírody.

Výběr bytu by měl být založen na individuálních preferencích a potřebách, jako je rozpočet, dostupnost, jak snášíte hluk, jakou máte potřebu výhledu a jaká je vaše potřeba ohledně přístupu k bytu.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tiskové zprávy