Tři slevy na dani, které si za tento rok uplatníte naposledy

Redakce, 7.12.2023
slevy na dani ilustrační

Letos tolik probíraný úsporný daňový balíček přináší dlouhou řadu opatření, která mají za cíl snížit schodek státního rozpočtu. Patří mezi ně i radikální změny tří slev na dani, které se až dosud možná týkaly i vás. Sleva na studenta a školkovné se definitivně ruší a tzv. sleva na manželku prošla citelnou úpravou. Ovšem pozor – i když je o balíčku jasno, pořád ještě můžete slevy v určitých případech uplatnit, zejména v rámci příštího daňového přiznání za rok 2023.

Studenti

Téměř všichni studenti do 26 let, kteří při denním středoškolském nebo jakémkoli vysokoškolském studiu pracují, měli možnost ještě během letošního roku uplatnit tzv. slevu na studenta. Ať už si přivydělávali jako zaměstnanec, jako OSVČ nebo jako takzvaný „dohodář“ na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti. Sleva na daňového poplatníka byla v jejich případě 4 020 ročně, tedy 335 měsíčně.

S úderem roku 2024 ale bude všechno jinak, sleva na studenta kompletně končí. „Daňovou povinnost si studenti můžou místo toho snížit pomocí základní slevy na poplatníka, ostatně stejně jako kdokoli, kdo podepsal u svého zaměstnavatele růžový papír,“ upřesňuje novou situaci Jana Jáčová, zakladatelka a šéfka české účetní firmy UOL Účetnictví. Pozor ale, pokud jste student a zároveň podnikáte – ve vašem případě slevu uplatňujete až v daňovém přiznání, které se bude za rok 2023 odevzdávat až v příštím roce.

Rodiče s malými dětmi

Takzvané „školkovné“ neboli daňová sleva za umístění dítěte do školky umožňovala rodičům ušetřit za dítě ve školce až 17 300 ročně. Náklady na umístění dítěte do registrované mateřské školky nebo dětské skupiny si mohli z daně odečíst živnostníci, ale i podnikatelé a zaměstnanci, stačilo k tomu doložit potvrzení od dané školky.

Slevu mohou rodiče za letošní rok stále ještě uplatnit i v příštím daňovém přiznání nebo v ročním zúčtování daně za rok 2023. Až doposud se školkovné rok od roku zvyšovalo, protože se odvíjelo od minimální mzdy, tentokrát je to ale naopak, konsolidační balíček školkovné od roku 2024 úplně ruší,“ říká odbornice na účetnictví.

Sleva na manželku

Konsolidační balíček zasáhne i do slevy na vyživovanou manželku či manžela, ta ale na rozdíl od výše zmíněných slev bude i nadále pokračovat. Nutno ovšem dodat, že od ledna projde výraznou úpravou, a využít ji bude moct znatelně menší okruh lidí než doposud. „Tato sleva se momentálně může uplatnit v případě, že příjem manžela nebo manželky, typicky na mateřské dovolené, za rok nepřesáhl 68 000 . Ročně jde o slevu až 24 840 ,“ přibližuje dosavadní podobu Jana Jáčová a dodává: „Nově se bude týkat jen lidí, kteří pečují o dítě maximálně 3 roky staré. A právě proto se pro mnoho lidí stane nedostupnou.“

Pro přehled ještě zmiňme, že do rozhodujících příjmů se počítá hrubá mzda, hrubé příjmy nebo tržby z podnikání, příjmy z pronájmu, starobní a invalidní důchody, nemocenské dávky, dávky v nezaměstnanosti a podpora v mateřství. A i u této změny platí – v platnost přichází až pro rok 2024, takže v daňovém přiznání za letošek ji stále ještě můžete uplatnit v původní podobě.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky